Aydınlanma eleştirisinden devrim karşıtlığına: Liberal-muhafazakar bir düşünür olarak edmund burke
From the Critique of Enlightenment to the Anti-Revolutionism: Edmund Burke as a Liberal-Conservative Thinker
- Tez No: 208019
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ AĞAOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu çalışma, Edmund Burke'ün estetik, epistemoloji, moral felsefe, tarih, sosyal ve siyasal kurama ilişkin temel argümanlarını, `Aydınlanma felsefesi' ve `Fransız Devrimi' çerçevesinde incelemektedir. Burke'ün düşüncelerinin tarihsel ve entelektüel bağlamını göz ardı ederek kavranması mümkün değildir. Burke'ün düşünceleri İskoç Aydınlanması'nın teorik çerçevesinde ve Fransız Aydınlanması'na tepki olarak şekillenmiştir. Bu nedenle Burke, anti-rasyonalist liberal-muhafazakar düşünce geleneği içinde incelenmiştir. Burke'ün, temellerini estetik teorisinde ve imgelem, önyargı, pratik akıl, duygu gibi kavramlarda bulan epistemolojik-moral perspektifi Aydınlanma rasyonalizmine yönelik eleştirilerini şekillendirmekte; bu felsefi temelde `değişim' ve `toplumsal düzen' kavrayışına dayanan `devrim karşıtı' evrimci sosyal teorisinin temel argümanları açığa çıkmaktadır. Bu ise, `siyasette rasyonalizm' ve `radikal siyaset' eleştirisine dayanan ve pratik siyasal çatışmalarda örneklenen `siyaset' anlayışını biçimlendirmektedir. Burke'ün bu temel alanlardaki (metodoloji-epistemoloji, sosyal kuram, siyasal kuram) düşünceleri birbirinden kopuk değildir, aralarında sıkı bağlar bulunmaktadır. Çalışmamız bütüncül bir perspektifle bu ilişkileri açığa çıkarmaya çalışmıştır. Burke tarihte kalmış bir düşünür değildir; düşüncelerinin önemi vurgulanan ve argümanlarına başvurulan `çağdaş' bir düşünürdür. İskoç filozoflar, Burke ve Hayek'in insan doğasının empirik kavranışı, akıl eleştirisi, evrimci sosyal teori, radikalizm eleştirisine dayanan `sınırlı devlet' savunusu vb. konularda ciddi ortaklıkları bulunmaktadır. Çalışmamız Burkeçü düşüncenin sonraki düşünürlerle benzerliklerini açığa çıkarmaya çalıştığı gibi, geniş bir düzlemde farklılıkların da altını çizmektedir. Örneğin Burke'ün, Maistre ve Bonald gibi tepkici düşünürlerden farklılığının yanında, postmodern akıl eleştirileriyle olan ilişkisi de incelenmektedir. Burkeçü düşüncenin çağdaşlığı, bünyesinde barındırdığı liberalizm-muhafazakarlık sentezinin sonucudur. Bunun göstergelerini insan doğası anlayışından değişim anlayışına, toplumsal yapıya ilişkin temel argümanlardan piyasa savunusuna kadar değişik bağlamlarda tespit edebiliriz. Çalışmamız, kendi dönemindeki (Paine, Wollstonecraft) ve sonraki dönemdeki eleştirileri aktararak, kapsamlı ve eleştirel bir Burke okumasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the basic arguments of Edmund Burke in aesthetics, epistemology, moral philosophy, history, social and political theory within the terms of `Enlightenment Philosophy? and `French Revolution?. It?s not possible to comprehend the thoughts of Burke by ignoring their historical and intellectual context. His thoughts are formed within the theoretical framework of the Scottish Enlightenment and reaction to the French Enlightenment. Therefore, Burke is analyzed within the anti-rationalist liberalconservative tradition of thought. Epistemological and moral perspective of Burke which its roots are in his aesthetic theory and major concepts such as imagination, prejudice, prudence, sentiment forms his critiques against the rationalism of Enlightenment; his essential arguments of the `antirevolutionary? evolutionist social theory which depend on his apprehension of `change? and `social order? come out on this philosophical ground. This argumentation formulates his understanding of `politics? founded on his critiques of `rationalism in politics? and `radical politics? and appears within the practical political conflicts. The thoughts of Burke in these basic issues (methodology-epistemology, social theory, political theory) are not seperated from each others; on the contrary, there are interrelated and strict connections among them. Our study tries to uncover these connections by comprehensive perspective. Burke is not an outdated thinker. He?s a modern thinker whose thoughts have been emphasized and arguments have been invoked in our contemporary world. The Scottish philosophers, Burke and Hayek bear resemblances related to empirical apprehension of human nature, critique of reason, evolutionist social theory, defense of `restricted state? connected with the critique of radicalism. Our study tries to uncover the similarities of Burkean thought with the following thinkers, it also emphasized the discrepancies among them. For instance, it examines the difference of Burke from the reactionary thinkers such as Maistre and Bonald and relation of Burke with postmodern critiques of reason. The modernity of Burkean thought emanates from the synthesis of liberalism and conservatism. Its distinctive signs can be revealed in different contexts from the perception of human nature to the theory of social change, from the basic arguments related to social structure to the defense of free market. Our study aims at the comprehensive and critical presentation of Burkean thought by conveying the critiques in his era (Paine, Wollstonecraft) and following period.