İstahdam türleri ve hizmet alanlarına göre kamu yönetiminde personel değerlendirme
Personnel evaluation in public administration according to sorts of employing and serving fields
  1. Tez No: 208020
  2. Yazar: BÜLENT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRGÜL A. GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Personel yönetiminin en önemli ama bununla birlikte en problemli olan alanı personelin degerlendirilmesidir. Personel degerlendirmesi ile örgüt üretimin en önemli ama depolanamayan kaynagı olan insan gücünü etkili ve verimli sekilde kullanılmasını saglamaktadır. Personel degerlendirme sonuçları ücret, terfi, egitim ihtiyacının belirlenmesi, basarılı personelin ortaya çıkarılması gibi maksatlarla kullanılmaktadır. Türk kamu yönetiminde personel degerlendirme konusu, baslangıcı Fatih Sultan Mehmet döneminde çıkartılan Kanunname-i Ali Osman'a kadar uzansa da, özellikle Cumhuriyet döneminde personel yönetiminin en çok elestirilen konusu olmustur. Türk kamu personel degerlendirme sisteminin temelini 657 sayılı DMK ve bu kanun geregince yürürlüge giren Devlet Memurları Sicil Yönetmeligi olusturmaktadır. Kamu personelinin büyük çogunlugunu olusturan devlet memurları bu mevzuata göre degerlendirilmektedir. Bunun yanında diger istihdam biçimlerinin degerlendirilmesinde de etkileri görülmektedir. Türk kamu personel degerlendirmesinde objektifligin saglanabilmesi ve etkili bir sicil sisteminin olusturulabilmesi için is analizlerinin ve is tanımlarının yapılması gerekmektedir. Degerlendirilecek nitelikler ölçülebilir olmalıdır
Özet (Çeviri)
The most important ad most problematic area of personnel management is personnel evaluation. With personnel evaluation, human power which is the most important but unable to depot source of organizational production, can be used effectively and efficiently. Personnel evaluation results are used for purposes like salary, promotion, determination of educational necessity and determination of succesful personnel. Although the beginning of personnel evaluation subject in Turkish public management reaches to the Kanunname-i Ali Osman which was announced in the term of Fatih Sultan Mehmet, it had been the most discussed subject of personnel management especially in Repuclic term. LSO (DMK) with the number of 657 and Employment Record Regulations of State Officials (Devlet Memurları Sicil Yönetmeliği) which was brought under validity with this law, conforms the bases of Turkish public personnel evaluation system. State officials who conforms the majority of public personnel are evaluated under this regulations. In addition, they have effect in the evaluation process of other employment types. In order to provide objective evaluation and conformation of efficient employment record system of Turkish public personnel evaluation, job analysis and definitions should be made correctly. Qualifications to be evaluated should be measurable.