Viola Spolin'in tiyatro anlayışı ve dramayı kullanımı
Viola Spolin's theatre approach and drama uses
  1. Tez No: 208037
  2. Yazar: ERKAN UYANIKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu Oyun-Tiyatro-Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalısma iki ana bölümden olusur: 1. Drama 2. Viola Spolin'in Tiyatro Anlayısı ?Drama? bölümünde dramanın tanımı, amaçları, araçları, kullanım nedenleri incelenmistir. Bu ana bölümün altında ?Dramanın Gelisimi?, ?Dramada Farklı Yaklasımlar? ve ?Çagdas Tiyatro ve Drama? adlı alt bölümler açılarak, sırasıyla; dramanın tarihçesine geçilmis, sonra dramadaki farklı yaklasımlar, irdelenmis ve son olarak da çagdas tiyatronun geldigi nokta ve bu noktada dramanın yeri incelenmistir. ?Viola Spolin'in Tiyatro Anlayısı? adlı bölümde Viola Spolin'in hayatı, tiyatroya, oyunculuga ve oyunculuk egitimine yaklasımı ele alınmıstır. Bu ana bölüm ?Viola Spolin'in Dramayı Kullanımı? alt baslıgı ile devam eder. Bu bölümde Viola Spolin'in yapmıs oldugu drama çalısmalarında kullandıgı oyunlar ve temrinler sınıflandırılarak aktarılmakta ve incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts: 1. Drama 2. Viola Spolin?s Theatre Approach In the part of ?Drama? definition, meaning and aims of drama has been studied. This main part includes titles of ?Development of Drama?, ?Different Approaches on Drama? and ?Contemporary Theatre and Drama?. In these parts, respectively; historical development of drama; different uses and approaches of drama in education; and connection between theatre and drama have been studied. In the part of ?Viola Spolin?s Theatre Approach? Viola Spolin?s life, theatre and acting theories and thoughts about acting education has been researched. And lastly, games and exercises which were used in drama works by Viola Spolin have been written as classified in ?Viola Spolin?s Uses of Drama?