İlkokul 5. sınıf öğrencilerinde benlik kavramının akademik başarı üzerindeki etkisi
- Tez No: 1933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTER OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VI. BÖLÜM ÖZET Bu araş tırma, ilkokul 5. sınıf öğrencilerinde benlik kavramının, akademik başarıya etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 1986-1987 II. Kanaat dö neminde Ankara Demetevler İlkokulunun beşinci sınıfına devam eden 300 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 47' si erkek 63' ü kız olmak üzere 110 öğrenci tesadüfi (random) örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve bunlar araş tırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, bilgi toplama aracı olarak öğren cilerin benlik kavramlarını ölçmek için Piers Harris Benlik Kavramı ölçeği kullanılmıştır. öğrencilerin, aka demik başarılarının saptanmasında okul kayıtları (sınıf geçme defterleri ve öğrenci karneleri) bilgi kaynağı ola rak kabul edilmiştir. İstatistiksel analizlerde, standart sapma, aritme tik ortalama kullanılmış ve n^ 30 olduğu için Z testinden yararlanılmıştır. Ortalamalar arasındaki farkların önem kontrolünde.05 manidarlık düzeyi benimsenmiştir. ölçeğin değerlendirilmesi sonucunda, benlik kav ramı yüksek ve düşük olan öğrencilerin akademik başarı puanları ile cinsiyetleri gözönüne alınarak karşılaştırıl mış ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1. Benlik kavramları yüksek olan öğrencilerin, akademik başarıları yüksek, benlik kavramları düşük olan30 öğrencilerin ise akademik basarxlari düşük bulunmuştur. 2. Cinsiyet değişkeni ele alındığında benlik kavramının, akademik başarıya etkisi bakımından kız ve erkek öğrenciler arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Araştırma bulgularının ışığı altında, benlik kavramının öğrencilerin akademik başarıları üzerinde et kili olduğu, iyi bir benlik gelişimine sahip olan çocuğun akademik başarısınında, yüksek olabileceği ancak cinsiye tin bu hususta önemli bir rol oynamadığı sonucuna varıl mıştır. Bu sonuca dayalı olarak, evde anne-baba, okulda öğretmen çocuğun başarılı davranışlarını her zaman pe kiştirmeli, daha çok çalışma ve başarılı olabilme azminin geliştirilmesinde yardımcı olmalıdır. Yararlı olabilecek bazı öneriler araştırmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been performed to find out the effect of self concept on academical success of the 5 th grade primary school students. The sample of the research is comprised of 47 male and 63 female, altogether 110 second semestre students from Ankara Demetevler Primary School in 1986-1987 school year. In this research Piers Harris Self Concept Measuring Scale has been used to find out the self con cept of the students. School records (Notebooks, school re ports) were used as a source of knowlodge in determining academical success of the students. In statistical analysis, standard deviation and arithmetic mean are calculated and since n"^>30 Z test is used. In determining the level of significance.05 was used as coefficient. After the evaluation of the scale, the following results were obtained: 1. It has been found that, the student with a strong personality has a high academic success where as the student with a weak personality has a low academic success. 2. When the factor of sexuality was considered, there are no differences between male and female students due to the effect of self-concept on the academic success. Under the light of research results, the conclu sion reached was that the self concept is effective on32 the academical success of the students and that a child with a good personality development may have a high aca-' demical success but the sex factor has not an important role in determining the academical success of the students, Depending on these results, some helpful suggest ions are presented at the end of the report.