Türkiye'de reform yönetimi
Reform management in Turkey
- Tez No: 208036
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu arastırmanın hedefi, 1923'ten günümüze gerçeklestirilen kamu yönetimi reformlarını gözden geçirip, kamu yönetimindeki reform süreçlerinin geleceğini öngörmektir. Aynı zamanda, konuyla ilgili bir hedef kitlesinin arasında bir anket çalısmasını gerçeklestirdik ki, ülke somutundaki kamu yönetimi reformlarına pratikte nasıl yaklasıldığını tespit edelim. Bu arastırmada öne sürülen tezler, kamu yönteminde reform alanında meydana gelmis olan/meydana gelen yapısal değisimleri betimlemeye yönelik bir girisim olarak değerlendirilmelidir. Amaç, bir komuta ekonomisinden (devletçi politikalardan) para ekonomisine (özel sektörün isletme anlayısına) geçisin mantığını ortaya koymaktır. Komuta ekonomisi daha çok merkezi bir örgütlenme yapısına eğilim gösterirken, para ekonomisi daha çok merkez-kaç bir örgütlenme modelini destekliyormus gibi görünecektir. Bu nedenle, Türkiye'deki kamu yönetimi politikaları merkezi bir devlet yapısından merkezsizlestirilmis bir devlet aygıtına doğru nasıl yol aldığını göstermeye çalıstık. Bu eksende atılan adımları, aynı zamanda küresel güç dengesi çerçevesinde değerlendirmeye çalıstık; çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nde izlenen politikaların ve gerçeklestirilen reformların bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiği kanısındayız. Para ekonomisi Batı'dan Doğu'ya yayılmaktadır. Bu uzun bir süreçtir, ve bir çok geri adımların atılmasını da içerir. Bu arastırmada, bu geçisin nasıl meydana geldiği uygulanan politikalar örneğinde ayrıntılı bir biçimde gösterilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to overview the history of reform management from 1923 until today, and to foresee the general tendencies of reform management in the coming years. At the same time we have conducted an enquiry among a representative target group in order to get an insight into the reality of reform management in the field of public administration. The arguments asserted in this study should be evaluated as an attempt to describe the structural changes which took place/are taking place in the sphere of public administration. The aim is to show the shift from the logic of a command economy to a money economy. While the command economy relies on a centralistic organization structure, money economy seems to support a decentralized model. For this reason the development in Turkish public administration politics appears to be a shift from a centralistic structure to a decentralized structure of the state apparatus. We also tried to evaluate the various steps undertaken by the state in order to comply to the historical developments on global scale. One must take into consideration that social reforms are always a matter of political power. The reforms realized by the governments of the Turkish Republic have to be seen in this context. We assume that the pressure to shift from a command economy to a money economy derives from forces, which are of a Western origin. Money economy spreads from the West to the East. Naturally, this shift does not happen suddenly. It is a long process, which includes a lot of set-backs. We tried to show in detail, how this shift took/is taking place by means of analyzing the policies applied.