Iso 14001 çys standardı: İşletmelerin karşılaştıkları problem ve zorluklar üzerine bir araştırma.
Iso 14001 ems standard: A study on the problems and difficulties that companies faced with.
  1. Tez No: 208044
  2. Yazar: BENGÜ MINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ERGİN DUYGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu tez çalısmasının ilk bölümlerinde anlam kargasasına yol açmamak ve çevre ve çevre problemlerinin önemini vurgulamak, ISO 14001 ÇYS'ne açıklık kazandırmak amacıyla yapılan genel literatür derlemeleri ve gerekli degerlendirmelerden sonra tez çalısmasının esas hedeflerinden biri olan TS-ENISO 14001:2005 ile TS-EN-ISO 14001:1997 baskısı arasındaki farklar incelenmistir. Yapılan revizyonda ISO 9001 ile uyumun artırıldıgı gözlenmis, standarda açıklık kazandırmak amacıyla basit terminoloji degisiklikleri, bazı paragrafların yeniden düzenlenmesi, belli gerekliliklerin daha çok vurgulanması ve yeni gerekliliklerin eklenmesi gerçeklestirilmistir. Çalısmanın en temel hedefi olan ISO 14001 ÇYS'de isletmelerin sistemin kurulum ve isletim asamalarında karsılastıkları problem ve zorlukların var oldugunu göstermek ve bunların tespiti için tüm dünya ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak yapılan literatür arastırması ısıgında anket formu hazırlanmıs ve Türkiye genelinde 62 isletmeye uygulanarak verilen yanıtlar neticesinde bir takım sonuçlar elde edilmistir. ISO 14001 ÇYS sahibi isletmelerin anket sonuçlarına göre halen daha asmakta zorlandıkları problemlerin basında atık bertarafı, alt yapı eksikligi, çevre bilincinin olusturulması, yasal gerekliliklerin adaptasyonu ve ekonomik tesviklerin yok denecek kadar az olması yer almaktadır. Bu problemleri asabilmek için ilk basta tüm toplumun, yetkili mercilerin ve isletmenin yeterli çevre bilincine ulasması sarttır.
Özet (Çeviri)
After compiling some general information from literature to prevent meaning confussion of important terms and to mention the importance of environment and environmental problems and to supply clarification for the ISO 14001 EMS and making necessary evaluations in the primary parts of this thesis study, the differences between TS-EN-ISO 14001:2005 and TS-EN-ISO 14001:1997 were investigated as an one of the main goal of this study. More alignment with ISO 9001, simple terminology changes, rewriting of some paragraphs, more emphasis on certain requirements and folding in of additional requirements to add clarification to the standard were achieved with the last revision of ISO 14001 standard. For the determination of the barriers and problems that enterprices face with during the construction and the management phases of the ISO 14001 EMS, with the light of literature investigations that were done by regarding the implimentations of the world countries, questionary was prepared and applied to the enterprises that has ISO 14001 in Turkey as an most basic goal of this thesis study. With respect to the pool results of 62 participants, some outcomes were obtained. Leading problems of the ISO 14001 certified enterprises that haven?t been overcome yet are waste disposal, poor infrastructure, creation of environmental consciousness, adaptation of the legal requirements and deficiency of economic incentives. To be able to surmount these problems, first of all entire community, related authorities and enterprices themselves should gain adequate environmental conciousness.