Kültürlerarası yeterlilik ve Korece öğretimi
Intercultural competence and Korean language teaching
- Tez No: 208042
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ERTAN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde kültürlerarası yeterlilik ve kültürlerarası iletişimsel yeterlilik açısından yabancı dil olarak Korece öğrenen üniversite öğrencilerinin kültürel yeterlilik seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tezde Türk ve Kore kültürü yapılan anketler aracılığı ile karşılaştırılarak öğrencilerde Kore dili ve kültürü hakkında merak uyandırmak ve onları bu dili ve kültürü öğrenmeye teşvik etmeye çalışılmıştır. Tezde uygulanan iki farklı anket Milton Bennet'in Kültürlerarsı Duyarlılık Gelişme Modeli çerçevesinde incelenmiş ve analiz edilmiştir. Anket sonuçları analizleri ile öğrencilerin Korece öğrenimi sırasındaki kültürel yeterlilik dereceleri betimlenmiş ve öğrencilerin kültürlerarası yeterlilik profilleri betimlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the intercultural communicative competence and mainly within the ICC perspective to make an assessment of Turkish college students? ICC level who are learning Korean as a second language. In this regard thesis will show the cultural similarities and differences between Turkey and Korea via surveys to make Korean learners to concern about Korean culture and to induce them to have an interest in learning Korean. Two different kinds of survey has been done on Korean learners. These surveys has been analyzed and interpreted according to Milton Bennett?s Developmental Model of Intercultural Sensitivity. According to the results of the analyses, some strands of the intercultural competence of the Korean Language learners like awareness, openness and knowledge level has been defined in order to interprete these students? intercultural competency profile