Kobi'lerde kalite yönetim sistemi ve bir işletmede örnek uygulama
Quality management systems in Smes and a sample application in a company
- Tez No: 208050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kendilerini yarınlara tasımak isteyen isletmeler bir yandan müsteri gereksinimlerini tam olarak karsılayabilmek için gelisen teknolojiyi izlemek, diğer yandan da kaliteye bakıs açılarını ve yaklasımlarını değistirmek zorundadırlar. Buna yönelik, kalite yönetim sistemi standartları KOB?'ler ve tüm isletmeler için yön gösterici bir rehber niteliğini tasımaktadır. Bu sistemin temel islevi KOB?'lere süreç yönetimini, is mükemmelliğini ve sürekli gelismeyi benimsetmektir. Bu bağlamda: Çalısmanın birinci bölümünde; dünyada ve Türkiye'de KOB? tanımına yer verilmis, KOB?'lerin özelliklerinden söz edilmistir. ?kinci bölümde; ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi tarihsel gelisiminden baslayarak, ISO 9000:2000 revizyon nedenleri ve yapıları, kalite yönetim sistemi prensipleri, sartları, bu sistemin KOB?'ler açısından önemi ve uygulama süreci ele alınmıstır. Üçüncü bölümde; bir isletmenin ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi üzerine inceleme yapılmıs ve literatürde anlatılan süreç ile kıyaslanmıstır. Arastırmada elde edilen en önemli bulgu: literatürde bahsedilen kalite yönetim sistemi kurma asamalarının, Ay Döküm A.S.'de aynı sürece göre yapıldığı, sistemin isletmeye, etkin iletisim, çalısanların kendilerini gelistirmesi, gereksiz is kargasasının önlenmis olması ve tüm bunların sonucunda verimin %25 artması v.s., gibi yararlar sağladığı ve sistem kurma çalısmaları sırasında, isletmenin, ara kademe yöneticilerinin sisteme karsı gösterdikleri direnç sorunu ile karsılastığı, seklinde ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Companies have to develop their technologies for answering their costumers? requests, on the other hand they have to change their line of vision and approaches to the quality. While achieving this aim, quality management system standards is a beacon guide for Small and Medium Sized Enterprises (SME) and all companies. The basic function of this system is adopting process management, perfection of business and continuous development in SMEs. In the first part of the Study, definition of Small and Medium Sized Enterprise (SME) in the World and in Turkey and properties of Small and Medium Sized Enterprises (SME) have been mentioned. In the second part, ISO 9001:2000 quality management system?s historical development, reasons of revision and structures of ISO 9000:2000, principles and conditions of quality management system, importance of this system for Small and Medium Sized Enterprises (SME) and its implementation process have been explained. In the third part, research has been done at ISO 9001:2000 quality management system in a company and it has been compared with process stated in the literature. The most important result obtained from this research can be expressed as quality management system developing steps which are mentioned in the literature, have been implemented at the same process in Ay Döküm A.S.. This system has obtained benefits like effective communication, personal development for personnel, defending unnecessary work chaos. This has been supported by 25% increase in productivity. While implementing this system in a company, middle level managers have had a resistance to this system.