Türkiye'nin afet yönetim yapısı ve uygulamalar
Structure of disaster managament of Turkey and practics
- Tez No: 208082
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Türkiye coğrafyası, bir afetler ülkesi konumundadır.İyi bir afet yönetim süreci gerçekleştirildiğinde can, mal kaybı ve milli servetimizin yok olması engellenebilecektir. Unutulmamalıdır ki doğal çevre koşulları ile uyumlu kentleşme, doğal riskleri azaltacaktır. Sağlıklı bir yapılaşma ve ekolojik düzenle uyumlu teknoloji üretimi afet zararlarını minimum seviyede tutmamızı sağlayacaktır. Bilinçli nesil yetiştirmek ve doğal düzenle uyum içinde, yaşam kalitesi yüksek bir toplum oluşturmak için çaba gösterilmelidir. Yasal düzenlemeler günün gerçeklerine uyumlu, iyi bir yönetim süreci ile doğal ve insan kaynaklı yıkımları ve kayıpları en aza indirmek temel hedef olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey is like a disaster country. When a good disaster management process is realized, it shall be possible to avoid from life, property losses and annihilation of our national wealth. It should not be forgotten that natural environmental conditions complying urbanization shall reduce the risks. A healthy construction and ecological order compatible technology production shall enable us to hold disaster damages at minimum level. We should show our best efforts to grow up a conscious generation and to establish a society with high life quality, complying with natural order. Legal regulations should be compatible with the current realities and should principally aim to minimize the natural and human destructions and losses with a good management process.