Türk idari yapısı ve Türk hukuk mevzuatında bütünleşik afet yönetiminin değerlendirilmesi
An assessment of integrated disaster management within the context of Turkish administrative structure and legal legislation
  1. Tez No: 978954
  2. Yazar: FATİH GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Afetler, doğal ve insan kaynaklı olaylar olarak, toplumların sosyal, ekonomik ve çevresel yapıları üzerinde büyük etkiler yaratmaktadır. Bu bağlamda, afetlerin etkili bir şekilde yönetilmesi, hem halk sağlığı hem de sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşır. Bütünleşik afet yönetimi, afetlerin öncesinde, sırasındaki ve sonrasındaki tüm aşamalarda etkin bir koordinasyon, planlama ve uygulama süreçlerini içeren bir yaklaşım olarak günümüzde dünya genelinde yaygın bir şekilde benimsenmektedir. Türkiye'de de afetlerin sıklığı ve büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, bu yönetim anlayışının hukuki altyapısı ve idari yapısı büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışma, Türk idari yapısı ve hukuk mevzuatı çerçevesinde bütünleşik afet yönetiminin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Afet yönetimi, zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme evrelerini kapsayan çok disiplinli bir süreçtir. Çalışmada, Türkiye'nin afet yönetimi politikaları, hukuki altyapısı ve idari yapılanması tarihsel ve güncel perspektiflerle incelenmiştir. Afetlerin sıklığı ve etkilerinin artmasıyla birlikte, kamu yönetiminin etkinliği ve mevcut mevzuatın yeterliliği sorgulanır hale gelmiştir. Bu kapsamda çalışmada, Türk idari yapısının afet yönetimine ilişkin tarihsel gelişimi, kurumsal yapılanması ve uygulama pratikleri analiz edilmiştir. Nitel yöntemle yürütülen araştırmada, birinci bölümde, afetlerin tanımı, türleri ve afet yönetiminin temel kavramları ele alınarak, bütünleşik afet yönetiminin aşamaları detaylı bir şekilde açıklanacaktır. İkinci bölümde, Türkiye'nin hukuk sistemindeki afet yönetimi düzenlemeleri incelenecek; afet hukuku, anayasal dayanaklar, idarenin sorumluluğu, mevcut mevzuatlar ve uluslararası belgeler ışığında hukuki altyapı değerlendirilecektir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'nin idari yapısında afet yönetimi konusuna odaklanılacak, AFAD'ın teşkilat yapısı ve afetle ilgili idari yapılar, planlar ve uygulamalar ele alınacaktır. Tezin son bölümünde, bütünleşik afet yönetimi uygulamalarının mevcut durumları değerlendirilecek, idari ve hukuki zorluklar tartışılacak ve bu zorluklara yönelik çözüm önerileri sunulacaktır. Çalışma, Türkiye'de afet yönetişimini güçlendirmek için hukuki, idari ve toplumsal reformlara duyulan ihtiyacı vurgulamakta; sürdürülebilir ve dirençli bir toplum hedefiyle politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters, whether natural or human-induced, have significant impacts on the social, economic, and environmental structures of societies. In this context, effective disaster management is of great importance for both public health and sustainable development. Integrated disaster management is an approach that involves effective coordination, planning, and implementation processes at all stages before, during, and after disasters, and it is widely adopted around the world today. Considering the frequency and magnitude of disasters in Türkiye, the legal framework and administrative structure supporting this management approach hold critical importance. This study aims to evaluate integrated disaster management within the framework of the Turkish administrative structure and legal legislation. Disaster management is a multidisciplinary process encompassing the phases of mitigation, preparedness, response, and recovery. The study examines Türkiye's disaster management policies, legal framework, and administrative structure from both historical and contemporary perspectives. With the increasing frequency and impact of disasters, the effectiveness of public administration and the adequacy of existing legislation have come under scrutiny. In this context, the study analyzes the historical development, institutional structure, and practical implementation of disaster management within the Turkish administrative system. Conducted using a qualitative method, the first chapter addresses the definition and types of disasters, as well as the core concepts of disaster management, and provides a detailed explanation of the phases of integrated disaster management. The second chapter explores the legal regulations regarding disaster management within Türkiye's legal system, evaluating the legal framework in light of disaster law, constitutional foundations, administrative responsibilities, current legislation, and international documents. The third chapter focuses on disaster management within Turkey's administrative structure, discussing the organizational structure of AFAD, relevant administrative bodies, plans, and practices. In the final chapter, the current state of integrated disaster management practices is assessed, administrative and legal challenges are discussed, and solutions to these challenges are proposed. The study emphasizes the need for legal, administrative, and societal reforms to strengthen disaster governance in Turkey and presents policy recommendations aimed at achieving a sustainable and resilient society.