Fayda-maliyet analizi kapsamında Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı incelemesi
Examination of the Kizilcahamam Soğuksu National Park in the scope of the cost-benefit analysis
- Tez No: 208083
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT NAMIK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalısmada, Kızılcahamam Soguksu Milli Parkı sistematik ve sayısal bir karar verme teknigi olan fayda-maliyet analizi kapsamında incelenmistir. Analizin yapılabilmesi için gerekli verilerin toplanmasında; literatür çalısmaları incelenmis, ilgili kurumlardan gerekli bilgiler alınmıs ve rekreasyonel faaliyetlerle ilgili veriler yapılan saha çalısması sonucunda elde edilmistir. Yapılan fayda-maliyet analizi sonucunda, milli park sahasının korunan alan olarak kullanılması kararının toplam faydasının, alternatif kullanım sekli olarak incelenen alanın isletme ormanı olarak kullanılması durumuna göre daha fazla oldugu ortaya çıkmıs ve milli park sahasının korunan alan olarak isletilmesine devam edilmesi gerektigi kararı alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Kızılcahamam Soguksu National Park has been examined in the scope of the cost-benefit analysis which is a systematic and numeric decision making technique. During the period of the collection of the information necessary for the analysis; the literature has been scrutinized, necessary information has been taken from relevant institutes and a field work has been carried out for identification of the recreational activities in the park. As a result of the cost-benefit analysis which has been done, It has been determined that the total benefit of the usage of the national park area as a protected area is much more than the alternative usage of the area as a wood production forest area. Besides, It has been decided that the actual usage of the national park area as a protected area should be kept on.