Kurumlarda kimlik ve imaj değişimi süreci: arçelik firması örneği
The process of the identity and image changins in organizations: the case of arcelik firm
  1. Tez No: 208096
  2. Yazar: NİLAY OVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde teknolojinin gelismesi, küresellesme ve pazarların büyümesi sonucu kurumlar kendilerine güçlü kimlikler insa ederek, birbirlerinden farklılasma yoluna gitmeye çalısmaktadırlar. Kurumlar, iyi yönetilen basarılı kimlikleri sayesinde hedef kitlede olumlu izlenim -yani olumlu ve basarılı bir imaj- yaratmaya dolayısıyla rakipleri arasından tercih edilmeye çalısmaktadırlar. Çalısmada ?kurum kimligi? ve ?kurum imajı? kavramları üzerinde durulmus ve bu kavramlar tartısılmıstır. Kurum kimligi unsurları, özellikle de kurumsal tasarım yani görsel kimligin kurum imajı yaratmadaki önemi vurgulanmıstır. Kurum kimligi yönetiminin kurumlar için önemi vurgulanmıs, basarılı kimliklere sahip olmak için stratejik ve planlı bir yönetimin gerekliligi ortaya konmustur. Bunun yanı sıra, kurum kimligi degisimleri, degisimlerin nedenleri ve degisim süreci asamaları hakkında bilgi verilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde ise, birinci bölümdeki bilgilere dayanılarak Arçelik Firması'nın yeniden yapılanma süreci incelenmis, firmanın ortaya koydugu yeni kimlik yapılanması, kimlik unsurlarıyla birlikte tartısılmıstır. Firmanın degisimi hedef kitlesine iletmek için kullandıgı `Çelik Figürü' incelenmistir. Arçelik Firması'nın kimlik degisiminin basarıya ulasmasında; kimlik degisim sürecinin iyi planlanıp, profesyonel yardımlar alarak gerçeklestirilmis olmasının olumlu katkısının oldugu ortaya konmustur. Firmanın degisim sonrası süreci de tartısılarak, yapılan kimlik degisiminin basarısı tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
At the present day; the result of the improving technology, globalization and market growth, corporates are created a strong corporate identities, become different to each other. Because of their organizational identities, organizations are given preference through successful identifications. In this study; `corporate identity? and `corporate image? were examined. The importance of corporate identity ?especially visual identity- for creating corporate image was emphasised. The importance of management of organizational identity was underlined. The necessary of strategic and planned management for successful identity were displayed. Furthermore; we are given information about corporate identification changing, reasons of changing and changing process and stages. In second part of this study, restructuring process of Arçelik firm and new identification of firm with identity components were examined. ?Çelik figure? used by the firm to communicate with consumers was analyzed. New process of firm and success of identification changing were examined. Arçelik firm has accomplished identification changing because of planning process professionally. The firm has planned all process and done the changings step by step. In this study, these steps were analyzed and all process ?past, present and futurewere searched.