Türkiye'de sivil toplum ideolojisi: yeni sağ, sol liberalizm ve siyasal islamcılık üzerine bir inceleme
The ideology of civil society in turkey: a study on the new right, the left liberalism and political islam
- Tez No: 208095
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tezin amacı ve konusu, 1980'li yıllarda Türkiye'nin yasadıgı yeni sag dönüsümü, basta gelismis kapitalist ülkeler olmak üzere aynı zaman kesitinde tüm dünyada yasanan yeni sag dönüsümün, tarihsel, siyasal, ekonomik baglamı içine yerlestirerek dönüsümün, dünyada oldugu gibi Türkiye'de de yeniden canlandırılan liberal düsünce geleneginin sivil toplum kavramı aracılıgıyla ideolojik olarak nasıl mesrulastırıldıgını incelemektir. Tezin birinci bölümünde ANAP'ın (Anavatan Partisi) sivil toplum retorigine dayanarak yeni sag ideoloji ve politikaları siyasal iktidar düzeyinde nasıl mesrulastırdıgı tartısılmıstır. Türkiye'deki yeni sag dönüsüm, 24 Ocak Kararları'nın alınmasıyla baslatılmıstır. Kararların uygulanabilmesi ve yeni sag dönüsümün, siyasal, anayasal, kültürel ideolojik bir çerçeveye oturtulması 12 Eylül Askeri Darbesi ve darbe yönetimi tarafından gerçeklestirilmistir. Darbenin açtıgı yoldan iktidara gelen ve darbenin mirasçısı olan ANAP ise yeni sag dönüsüm sürecini, mesru ve kalıcı bir hale getirip tamamlamak için bir yeni sag hegemonya kurma rolünü üstlenmistir. ste ANAP bu yeni sag hegemonyayı sivil toplum retorigi ile kurmustur. ANAP'ın yeni sag hegemonyayı kurması ve mesrulastırması aslında, darbe yönetiminin, Aydınlar Ocagı'nın ve büyük sermaye kesimlerinin içerigini daha önceden ortaklasa belirledikleri Türk ? slam ? Piyasa Sentezi'ni (Türkiye'ye özgü yeni sag ideolojik sentez) sivil toplum vurgusuyla yeniden formüle etmekten ibarettir. ANAP, sivil toplumcu ya da sivil topluma dayanan bir parti oldugu retorigini, liberal düsüncenin soyut devlet ? sivil toplum karsıtlıgı üzerinden kurar. Bu karısıklıkta ANAP, ?Kemalist devleti? (ya da ulus devleti) planlı ? devletçi ekonomik yapısıyla ve laik sistemi ile sivil topluma dayanmayan ve sivil toplumun ortaya çıkmasını engelleyen, otoriter, totaliter ve anti-demokratik bir devlet olarak sunar. Sentezdeki slam ve piyasa ögelerini sivil toplum olarak tanımlayan ANAP, Kemalist devlete karsı kendini sivil toplumcu bir parti olarak sunar. Bu sunuma göre, ANAP hem piyasa ekonomisini hem de siyasal-islamcı tarikat ve cemaatleri sivil toplumun kurulmasının ve gelistirilmesinin önkosulu ve asli unsuru olarak görmüs ve gelistirmistir. ANAP sivil toplumu, kurdugu ve gelistirdigi için aynı zamanda dini özgürlükleri, serbest piyasayı, demokrasiyi, toplumun ilerlemesini ve zenginlesmesini de saglamıstır. Tezin ikinci ve üçüncü bölümlerinde birinci bölümde ?siyasal iktidar katında? kullanılan sivil toplum retoriginin sırasıyla ?sol? da ve ?sag?da yer alan ?aydınlar katında? nasıl yeniden üretildigi tartısılmıstır. Hem solcu hem de sagcı aydınlar, siyasal islam, piyasa ekonomisi, demokrasi, kültürel çogulculuk, postmodernizm, küresellesme, vb. farklı tartısma düzeylerinde yeni sag ideoloji ve politikaları liberal sivil toplum paradigması içinde kalarak yeniden üretmislerdir. Bu tez, kendisi de yeni sag bir ideoloji olan sivil toplumculugun, küresel kapitalizmin yeni sag ideoloji ve politikalarını mesrulastıran bir ?Truva Atı? oldugunu kanıtlamayı amaç edinmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the transformation of the new right in it?s historical, political and economic context with it?s relation to changes in the tranformation of new right in the whole world, especially in the capitalist countries. The main claim of this study is that the tranformation of the new right is justified by means of liberal civil society. In the first part of this study, it is asserted that the (Matherland Partyl Anavatan Partisi tried to legitimize the new right ideology and policies by using the rhetoric of civil society. The transformation of the new right began after the declaration of the economic decisions of 24 of January in 1980. The imposition of these decisions and their political, constitutional, cultural, idological implementation were realized by coup ? detat of 12 of September in 1980. The (Motherland Party) Anavatan Partisi which come to power after the coup-detat of 1980 assumed the role of leadership in the settlement of the hegemony of the new right. In this context, the (Motherland Party) ANAP used the rhetoric of civil society in the settlement of this hegemony. In fact this hegemony is justified by the ideology of Turkish ? islamic ? Market synthesis which is determined by the planners of coup-detat, Aydınlar Ocagı (the Heart of Intellectuals) and big capitalist class. The ANAP bases on it?s claim that it is a political party which favours the civil saciety on the paradox of civil society versus the state. In this paradox, the Kemalist state (or nation state) with it?s estatist economic and secular model is identified as a totalither, authorither and anti-democratic state which does not depend on civil society. The ANAP which defends on civil society, in fact, regards the concept of civil society as equal with the development of political slam and economic liberalism. Also the ANAP accepts the tarikats (the religious orders) as the agent of development of civil society and economic liberalism in Turkey. In thı second and the third part of this study, the reproduction of the rhetoric of civil society by the ?leftist? and ?rightist? intellectuals is discussed. Both the leftist and rightist intellectuals recreate the new right policies and ideologies by using concepts of political Islam, free market, cultural pluralism, democracy postmornism and globalization. Finally this thesis aims to show that the ideology of civil society can be defined as a ?Trojan Horse? which is used in legitimization of the policies and ideologics of the new right in the development of global capitalizm