Sermaye piyasalarının gelişmişlik düzeyi ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
The nexus for capital market development and economic growth: Turkish case
- Tez No: 208100
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Vector Autoregression (VAR) yöntemi kullanılarak sermaye piyasalarının gelişmişlik düzeyi ile ekonomik büyüme ve özel sektör yatırımları arasındaki ilişki Türkiye örneği çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada 1986-2005 dönemine ait üçer aylık veriler kullanılmıştır. Sermaye piyasaları gelişmişlik düzeyini ölçebilmek amacıyla ölçek, etkinlik ve kamu mali baskınlık göstergeleri oluşturulmuş ve bu değişkenlerin uzun dönem büyüme performansı üzerindeki etkileri analizlerde kullanılmıştır. Sonuçlar; Türkiye'de sermaye piyasasındaki gelişimin özel yatırımlar ve ekonomik büyüme üzerinde olumlu katkıda bulunduğuna işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the connection between capital market development, economic growth and private investment is investigated by employing Vector Autoregression (VAR) methodology. The quarterly data set for the period of 1986-2005 is utilized in the study. To compute the level of development in the capital market, the indicators for size, efficiency and fiscal dominance of public sector are built up and the effects of these variables over long run economic growth performance are analyzed. The results indicate that the development in capital market has positive impact on both private investments and economic growth in Turkey.