Türkiye'de tıpta uzmanlık ve akademisyenlik aşamalarında cinsiyetçi yaklaşımlar
Gender approaches in the field of medical speciality and academic life in Turkey
- Tez No: 208102
- Danışmanlar: PROF.DR. BERNA ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı tıpta uzmanlık alanlarında cinsiyete göre bir dağılımın bulunduğunu, bazı uzmanlık dallarında kadın hekimlerin tercih edilmediğini veya bazı uzmanlık dallarının kadın hekimler tarafından tercih edilmediğini rakamsal ve niteliksel olarak ortaya koymaktır. Türkiye'de sağlık bakanlığına ve üniversitelere bağlı olarak çalışan tüm hekimlerin cinsiyet dağılımı incelendiğinde kadın hekimlerin erkek hekimlere göre çok az farkla da olsa daha fazla uzmanlaştığı anlaşılmaktadır. Hekimlerin uzmanlık alanlarına göre cinsiyet dağılımı incelendiğinde, kadın hekimlerin ve erkek hekimlerin belli uzmanlık alanlarında dağıldığı ve bu anlamda cinsiyete dayalı bir ayrımcılık olduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Bazı uzmanlık alanlarının neredeyse tamamen erkek hekimlerden oluştuğu saptanmıştır. Çalışmamızda incelenen yirmi sekiz uzmanlık alanının on ikisinde kadın hekimlerin oranı kritik eşik kabul edilen % 33 ün altındadır.Oysa yirmi sekiz uzmanlık alanının tamamında erkekler % 33 ve üzerinde temsil edilmektedir. Bu sonuçtan hareketle kadınlara özgü bir uzmanlık alanı olduğu söylenemezken , erkeklere özgü uzmanlık alanları olduğu söylenebilir. Kadınlar daha çok mesai saatleri düzenleri olan, nöbeti olmayan, akademik ilerlemelerinde engel bulunmayan, dışlanmayacaklarını düşündükleri uzmanlık alanlarına yönelmektedirler. Özellikle cerrahi uzmanlık alanlarında kadınların sayısının sınırlı olması, TUS'a rağmen, hâlâ bazı uzmanlık alanlarının kadınlara uygun değilmiş gibi algılanmasının göstergesidir. Hizmet ağırlıklı,göreceli olarak daha az popüler, görünmeyen ama işin mutfağı olan bölümlerde kadın hekimlerin yoğun olması bu bakışın uzantısıdır. Araştırmamızda elde edilen verilerde; Klinik şefi, profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrolarında kadın hekim oranın daha düşük olduğu, buna karşılık klinik şef yardımcısı, başasistan, asistan öğretim görevlisi, araştırma görevlisi kadrolarında ise kadın hekim oranlarının toplam kadın hekimlerin oranlarına göre fazla olduğu saptanmıştır. Araştırmamız eğitim ve meslek hayatları boyunca kadınların cinsiyete bağlı ayrımcılıkla karşılaştıklarını ortaya koymuştur. Hekim dağılımlarındaki farklılıklar ayrımcılığı sayısal olarak ortaya koymaktadır. Niteliksel veriler de cinsiyet faktörüne bağlı olarak bir ayrımcılık olduğunu ortaya sermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to quantitatively and qualitatively indicate that there is a certain gender distribution in the specialization areas of medicine, female physicians are not preferred in some specialization areas and some specialization areas are not preferred by female physicians. I tried to find out the related data by examining the figures of the institutions like the Ministry of Health and universities, where most of the physicians are employed. In order to reveal the sex discrimination in the distribution of physicians and the causes of this discrimination, half-constructed interviews with physicians from various groups were conducted and the quantitative and qualitative data were evaluated together. The rate of the female students at faculties in Turkey is similar to the rates in many developed countries. If we carry out an evaluation taking into consideration all the students who enter a university, when we have a look at the gender distribution of the students who start the medical schools, it appears that the rate of the female students who start the medical schools is less than that of the male students. When the gender distribution of all the physicians who are employed by the Ministry of Health and universities in Turkey is investigated, it is understood that the specialized female physicians are more than the specialized male physicians, even if the difference is little. The result of this study is that there is not any negative discrimination against the female physicians during the exams to start their specialization studies. When the gender distribution of the physicians according to the areas of specialization is investigated, that the female physicians and male physicians are distributed to certain areas of specialization and there is a sex discrimination in this sense is shown statistically. It is found that some areas of specialization consist of almost only male physicians. In the twelve of the twenty eight areas of specialization, which were investigated in this study, the rate of the female physicians is below 33%, the critical threshold. These areas consist of surgical areas apart from internal medicine and cardiology.