Tarihsel romana karşılaştırmalı bir bakış:Amin Maalouf, Orhan Pamuk, Nedim Gürsel
A comparative look to historical novel: Amin Maalouf, Orhan Pamuk, Nedim Gürsel
  1. Tez No: 208103
  2. Yazar: TÜLAY ÖZEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Amin Maalouf, Orhan Pamuk ve Nedim Gürsel son yıllarda tarihsel romanlarıyla adlarından sıkça söz ettiren yazarlardır. Farklı görüs ve bakıs açılarını tarihsel bir zeminde bulustururlar. Edebiyat tarihe kendi bakısını getirirken, onu hem olusturur hem yorumlar, bir anlamda da yeniden yazar. Yazarlar anlatılarını tarihin içine yerlestirir, tarihin çekiciliginden yararlanırlar. Esinini hep çocuklugunun geçtigi topraklardan alan, romanlarının konularını ve kisilerini Lübnan daglarından, Anadolu kentlerinden, Dogu Akdeniz limanlarından derleyen Amin Maalouf gibi Orhan Pamuk ve Nedim Gürsel de dünya edebiyatının çok kültürlülük ve farklılıklar üzerine yazan isimlerindendir. Türk tarihinin herkes tarafından bilinen ama ayrıntıları üstünde durulmayan bir dönemine egilirler. Dogu ile Batı'yı karsılastırma ve uzlastırma çalısmaları, eserlerinin fonunda hep Türk dünyasının bulunması bu yazarların kitaplarına ilgiyi artırır. Son dönemlerde roman tarihe yönelirken kendisine seçtigi fon önceki tarzda büyük ölçüde ihmal edilen günlük yasamdır. Gündelik yasamın tarihinin ilgi görmesinin bir nedeni de ne kadar büyük degisimler geçirse de gelenekler aracılıgıyla bugüne de tasınmıs davranısların, olguların kökenini anlamamıza yardımcı olmasıdır. Çaglar öncesinin insanı da bir günlük yasantıya ait kılınır böylece tarihsel romanın dünyası sıradanlastırılır. Üç yazar da tarihsel kisilerin yanı sıra tarihin olusumuna büyük katkıları bulunmayan, belirgin bir statünün sahibi olmayan, tarihi kuran degil, ev kadınları, çocuklar, nakkaslar, içoglanlar, meraklı tüccarlar gibi sadece yasayan insanlar seçerler. Kahramanları olagan yasamları içinde anlatırlar. Okura hümanist düsünce yapısının olusumunda etkili olan ülkelere, kırılma bölgelerine yolculuk yaptırırlar. Kültürler çatısır denilen bir dünyada, kültürler farklıdır ama insanlar anlasabilir, derler.
Özet (Çeviri)
Having strong ties with history litterature create it, interprete it even rewrite it. Amin Maalouf, Orhan Pamuk and Nedim Gürsel place their narrations in the history, they benefit from the attraction of the history. They melt together different point of views and divers ideas in a historical frame. Like Amin Maalouf, inspiring from the mountains of Lebanon where he passed his childhood, from Anatolian cities or East Mediterrannean ports, Pamuk and Gürsel are writing about multiculturalism and differencies between cultures. They bend on periods of history especially Turkish history known by everyone but not in details. They try to compare Orient and Occident, reconciliate these two poles. Their historical fictions make discover new interpretations of historical events. Fiction in recent times choose as background the daily life neglected mostly in previous trend. The reason for the attraction of daily life is that it helps to understand the origins of the facts transported to nowadays by traditions. Ordinary people of ancient times are transformed to an element of daily life. Beside historical persons, acting on historical events and described in their original life, ordinary peopple like housewives, miniaturists, curious merchants, people who didn?t write the history but only lived it, find a place in these authors? fictions. Their characters are always on journey. They go to the regions of historical fractures, to the periods of transitions. They say in a world where cultures are in conflit, cultures are different but societies can understand each other.