Hüseyin Avni Paşa
Huseyin Avni Pasha
  1. Tez No: 208117
  2. Yazar: MELTEM VALANDOVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Isparta'nın Gelendos kasabasında 1820 senesinde doğmuş olup aynı kasabadan Ahmet Ağa'nın oğlu olan Hüseyin Avni Paşa, Sultan Abdülaziz devrinde sadrazamlık yapmış ve birçok defa seraskerlikte bulunmuş ve bu makamlarda üstün hizmetler vermiş devlet adamlarındandır. Hüseyin Avni Paşa vatanını seven cesur bir askerdi. Onun meziyetleri olduğu gibi, elbette kusurları da vardı. Kendisine çokça güvenen, bildiklerini kimsenin bilmediğini sanan, sert mizaçlı ve aynı zamanda kinci bir yapısı vardı. Hüseyin Avni Paşa 26 yıllık memuriyet hayatının her kademesinde özellikle askeri alanda çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Zamanına göre çok ileri görüşlü bir asker olduğundan şüphe edilemez.Uzun ve yorucu çalışmalar sonucunda Osmanlı ordusunu en modern silahlarla donatmış, askerin savaş gücünü artırmak için yeni ve uygulamalı eğitim metodları getirmiş, uzun ve yorucu çalışmalarının sonunda da modern Türk ordusunun temellerini atmıştır. Hüseyin Avni Paşa, Sultan Abdülaziz'in tahttan indirilmesinde Yeni Osmanlılarla işbirliği yapmasına rağmen, onlar gibi Meşrutiyet taraftarı değildi. O, devletin kötü idaresinden Abdülâziz'i sorumlu tutuyor ve hakkaniyetli bir padişahın başa geçmesiyle işlerin yoluna gireceğine inanıyordu. Meclis-i Mebusan'ın faaliyete geçirilmesi halinde ise, bundan Müslümanlardan fazla Hıristiyan tebaanın faydalanacağı, muhtariyet peşinde koşan Hıristiyanların amaçlarına ulaştıkları takdirde devletin parçalanmasının çok az bir zaman alacağı düşüncesindeydi. Hüseyin Avni Paşa, Meşrutiyetin ve Kanuni Esasiye'nin ilan edilmesinde Mithat Paşa ve çevresindekilerin çekindiği bir isim olarak bilinmektedir. Çerkes Hasan tarafından 1876 yılında öldürülmeseydi; Meşrutiyetin ilanı herhalde uzunca bir süre gecikecek ya da gerçekleşmeyecekti.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Avni Pahsa, son of Ahmet Ağa, was born in 1820 in the town of Gelendos. He was the grand vizier of Ottoman Sultan Abdülaziz He was a successful commander- in- chief and an outstanding statesman. Hüseyin Avni Paşa was a patriotic soldier, however, he had flaws as well as merits. He was over assertive, know it all, harsh and vindictive. In his 26 years as statesman, he had outstanding services to his country at every level; especially as a soldier. There is no doubt that he was foresighted. He modernized the Ottoman army, equipped it with modern weaponry and developed practical training methods to increase combating power. The roots of modern Turkish army dates back to his time. Hüseyin Avni Paşa cooperated with the New Ottomans in dethroning Sultan Abdülaziz, however he was not an advocate of constitutional monarchy as the New Ottomans were. He accused Sultan Abdülaziz for the ill management of the empire and believed that a just sultan would correct everything. He also believed that the Christian subjects would benefit more then Muslim subjects if a parliament were assembled in constitutional monarchy, and if the Christian subjects gain autonomy that they had been yearning for, the empire would collapse in short time. He was also feared by Mithat Pasha and his friends, the advocates of constitutional monarchy, during the declaration of constitutional monarchy and the constitution. Had he not been assassinated by Çerkes Hasan, the declaration of constitutional monarchy would have been delayed for a long time or would not have been declared at all.