Mühendislik ve hukuk fakülteleri öğrencilerinin iletişim becerileri açısından karşılaştırılması ve iletişim becerileriyle bazı değişkenler arasındaki ilişkiler
Comparison of engineering and law students in terms of their communication skills and the relationships between communication skills and some variables
  1. Tez No: 208116
  2. Yazar: SEVGİ TOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Meslekler, gerektirdikleri iletişim becerileri düzeyi açısından farklılaşmaktadır. İnsan ilişkilerinin ön plana çıktığı işlerde büyük önem taşıyan iletişim becerileri, insan ilişkilerine dayanmayan teknik içerikli işlerde o derece önemli bulunmamaktadır. Dolayısıyla, farklı mesleki yönelimlerde bulunan kişiler arasında, iletişim becerileri açısından farklılaşma olması doğaldır. Bu noktadan hareketle, üniversitede farklı eğitim alanlarında okuyan öğrenciler arasında iletişim becerileri açısından fark olup olmadığı sorusu ele alınmış ve farklı mesleki yönelimleri temsil etmek üzere, mühendislik ve hukuk fakülteleri öğrencileri örnekleminin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu sorunun okunan alan, alınan eğitim ve cinsiyete bağlı olarak cevaplanması, iletişim becerileriyle bazı psikolojik ve demografik değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya konması, iki fakülte öğrencilerinin, empatik beceri açısından da karşılaştırılması ve -iletişim becerileriyle anlamlı ilişkileri bulunan kişilik özelliği değişkenlerinin etkilerinin kontrol edilmesi yoluyla- iki fakülte öğrencilerinin iletişim becerilerinin tekrar karşılaştırılması amaçlanmıştır. 410 öğrencinin verilerinin kullanıldığı araştırmada, ölçme araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, İletişim Becerileri Envanteri, Empatik Beceri Ölçeği-B Formu ve NEO Beş Faktör Kişilik Envanteri Türkiye Sürümü kullanılmıştır. İletişim becerileri açısından hukuk fakülteleri öğrencilerinin mühendislik fakülteleri öğrencilerinden, kızların erkeklerden daha iyi oldukları bulunmuştur. Kişilik özelliklerinin etkileri kontrol edildiğinde, iletişim becerilerinde hukuk fakülteleri öğrencileri lehine farklılaşmanın devam ettiği fakat cinsiyet etkisinin ortadan kalktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Professions differ in terms of the levels of communication skills they require. Although communication skills are of basic importance for professions based on human relations, they are not that important for professions based on technical content. Accordingly, it should be considered as normal the difference between people who have different tendencies of vocations in aspect of communication skills. Thus, in this research it has been focused on the question of whether students who tend to different vocations differ in terms of their communication skills and has been decided that the students of law and engineering are to be analyzed. It has been aimed to answer this question according to students? field, education and gender, to determine the relationships between communication skills and some psychological and demographical variables, to compare students? emphatic skills and also to compare students? communication skills again by controlling effects of personal traits, which are in correlation with communication skills significantly. In this research for which the data from 410 students were collected, Personal Information Form, Communication Skills Inventory, Emphatic Skill Scale-B Form and NEO Five Factor Personality Inventory-TR were used as scaling instruments. As a result of statistical analyses, it has been found that in communication skills students of law faculties have been better than students of engineering faculties and females have been better than males. It has been also proven that when the effects of personal traits are controlled, the differentiation still exists in the case of law faculty students, while the gender influence disappears