Psikosomatik ve ruhsal rahatsızlığa sahip kişilerin stres ile ilişkili değişkenler açısından incelenmesi
Assessment of individuals with psychosomatic and psychologic disorders in terms of stress variables
- Tez No: 208118
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL DURAK BATIGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalõşmanõn amacõ, kronik stresin psikosomatik (koroner arter ve romatoid artrit) ve psikolojik (depresyon) hastalõklar için öneminin araştõrõlmasõdõr. Araştõrmanõn ikinci amacõ ise, hasta ve sağlõklõ kişilerin fiziksel/psikolojik kronik stres belirtileri üzerinde etkisi olan değişkenlerin belirlenmesidir. Araştõrma sorularõna cevap bulabilmek amacõyla, Ankaranõn çeşitli hastanelerinde tedavi görmekte olan 49 romatoid artrit, 42 koroner arter, 48 depresyon hastasõna ulaşõlmõştõr. Bu hastalara ve 66 sağlõklõ katõlõmcõya Stres Belirtileri Ölçeği, Strese Yatkõnlõk Ölçeği, Stresle Başa Çõkma Tarzlarõ Ölçeği ve Kõsa Semptom Envanteri uygulanmõştõr. Toplanan verilerin analizi sonrasõnda, kronik stres ile ilişkili olarak elde edilen sonuç, psikosomatik ve psikolojik (romatoid artrit ve depresyon) hasta gruplarõnõn sağlõklõ kişilere göre daha fazla fiziksel kronik stres belirtisi aktardõklarõ yönündedir. Kronik stresin psikolojik belirtileri için, psikosomatik hasta grubunun sağlõklõ gruptan anlamlõ düzeyde farklõlaşmadõğõ görülmüştür. Depresyon hasta grubu ise, sağlõklõ kişilere göre, daha yüksek düzeyde kronik stresin psikolojik belirtisine sahiptir. Strese yatkõnlõk değişkeni için elde edilen sonuç, depresyon hasta grubunun, sağlõklõ kişilere göre daha yüksek düzeyde strese yatkõnlaştõrõcõ alõşkanlõk ve yaşam biçimine sahip olduklarõna işaret etmektedir. Psikosomatik hasta grubu ise, bu stres değişkeni için sağlõklõ kişilerden farklõlaşmamaktadõr. Psikosomatik ve psikolojik hastalõğa sahip kişilerin, sağlõklõ kişilerden farklõ stresle başa çõkma tarzlarõnõ tercih ettikleri görülmektedir. Stres ile ilişkili değişkenlerin kronik stresin fiziksel ve psikolojik belirtileri üzerindeki etkisinin görülmesi amacõyla uygulanan analizler sonucunda, stres değişkenlerinin, hasta ve sağlõklõ kişilerin fiziksel/psikolojik kronik stres belirti puanlarõ için anlamlõ yordayõcõlar olduğu görülmüştür. Bunlarõn yanõ sõra, kronik stresin fiziksel ve psikolojik belirtilerinin birbirleri üzerindeki yordayõcõ rolünün görülmüş olmasõ da önemlidir
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the importance of chronic stress in psychosomatic and psychological disease. Second aim was to determine the variables that have predictive power on physical/psychological symptoms of chronic stress. For the purpose of answering study questions, data were collected from a sample of public and hospitals located in Ankara. The sample consisted of 49 rheumatoid arthritis, 42 coronary artery and 48 depression patients who were treated in various hospitals in Ankara. These patient groups and 66 healthy participants were tested on four different scales. The findings indicated that, psychosomatic and psychological patient groups reported more physical chronic stress symptoms than healthy group. Results in terms of psychological chronic stress symptoms showed that the difference between psychosomatic patient group and healthy participants was not significant. The comparisions among depression patient group with healthy group indicated that, this patient group reported significantly more psychological symptoms of chronic stress than healthy group. Results in terms of stress vulnerability revealed that, depression group had more habits which make them vulnerable to stress. The difference between psychosomatic and healthy groups was not significant. The results in terms of coping with stress indicated that, the participants with psychosomatic and psychological disease were using different coping styles. The results of analyses that were conducted to investigate the impact of stress related variables on pyhsical/ psychological chronic stress symptoms revealed that these variables were significant predictors of participants chronic stress symptoms. As well as stress variables, physical and psychological stress symptoms have significant predictive power on each other.