Aktif öğrenme teknikleriyle desteklenmiş fen ve teknoloji eğitiminin öğrenme ürünlerine etkisi
The effect of the scince and technology education supported by active learning techniques on learning outcomes
  1. Tez No: 208132
  2. Yazar: SELDA SÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalısmanın amacı, aktif ögrenme teknikleriyle desteklenmis fen ve teknoloji egitiminin ögrenme ürünlerine etkisini belirlemektir. Çalısma, 2006-2007 egitim-ögretim yılında, Ankara ili Çankaya ilçesi Kılıçali Pasa lkögretim Okulu 5B ve 5C sınıflarında ögrenim gören 64 ögrenci ile yapılmıstır. Sınıflardan biri rasgele deney grubu digeri de kontrol grubu olarak seçilmistir. Fen ve teknoloji dersinde, ?Madde ve Degisim? ünitesi boyunca, deney grubuna aktif ögrenme teknikleri, kontrol grubunda ise geleneksel yaklasım uygulanmıstır. Arastırmada, ön test- son test kontrol deseni kullanılmıstır. Arastırmada, veriler, ilkögretim besinci sınıf fen ve teknoloji dersi ?Madde ve Degisim? ünitesinde, Akademik Basarı Testi, Torrance'ın Yaratıcı Düsünme Testi(Sekilsel A Formu), Fen ve Teknoloji Dersine Yönelik Tutum Testi ve Görüsme Formu'nun kullanıldıgı bireysel görüsmelerle toplanmıstır. Ayrıca, çalısmanın örneklemini tanımak ve grupların denkliklerine bakmak amacıyla bireysel bilgi formu kullanılmıstır. iv Arastırma boyunca toplanan verilerin nicel analizi için SPSS 15 paket programı kullanılmıstır. Çalısmanın hipotezlerini test etmek için, bagımsız gruplar ttesti, ANCOVA (kovaryans analizi), ANOVA (varyans analizi) ve MANCOVA (çok degiskenli kovaryans analizi) kullanılmıstır. Nitel verilerin analizi için ise Hyperresearch programı kullanılmıstır. Nicel analiz sonuçlarına göre: aktif ögrenme teknikleriyle desteklenmis fen ve teknoloji egitiminin ögrencilerin akademik basarıları, akademik basarıya etkinin kalıcılıgı, yaratıcı düsünme düzeyleri, yaratıcı düsünmenin ayrıntılılık boyutu, fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları üzerine anlamlı bir etkisi vardır. Nitel analiz sonuçları da nicel sonuçları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to inverstigate the effectiveness of the science and technology education supported by active learning techniques on learning outcomes. This study was made with 64 students at 5B and 5C classrooms in Ankara Kılıçali Pasa Elementary School in Çankaya during the first term of 2006-2007 education year. One of the classes was assigned as a control group and the other one was assigned as experimentel group randomly. During the ?Matter and Change? unit in science and technology lesson, active learning techniques was used in experimental group and traditional approach was used in control group by researcher. In this study, pretest-posttest control group design was used. The datum of this study were gathered with academic achievement test, questionnaire of attitutes toward science and technology lesson, Torrance?s creative thinking test(figural a form) and interview form. Also, individual knowledge form was used to identify the students which were the sample of this study. SPSS 15 packed program was used for statistical analysis of quantitative datum collected. T-test, ANOVA, ANCOVA and MANCOVA was used to test this vi study?s hypothesis. Hyperresearch program was used for statistical analysis of qualitative datum. According to quantitative and qualitative analysis: ? The science and technology education supported by active learning techniques has a significantly effect on students? academic achievement, the durability of the academic achievement?s influence, creative thinking, elaboration of creative thinking, attitudes toward science and technology lesson. ? Qualitative analysis results support the quantitative analysis results.