Hoca Abdülkerim Efendi'nin felsefî görüşleri
Philosophical sights of Hoca Abdülkerim Efendi
- Tez No: 208154
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Ülger, Mustafa, Hoca Abdülkerim Efendi'nin Felsefî Görüsleri, Doktora Tezi, Danısman: Prof. Dr. Hayrani Altıntas, 286 s. Arastırma, 19. yüzyıl Türk düsüncesinde önemli bir yere sahip olan Abdülkerim Efendi'nin felsefî görüslerini konu edinmektedir. Bu sebeple çalısma, genelde ?slam Felsefesi, özelde Türk-?slam Düsüncesi hakkında yapılan çalısmaların bir paçasıdır. Arastırma, giris, üç bölüm ve sonuçtan olusmaktadır. Giris kısmında arastırmanın problemi, konusu, amacı ve önemi hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde, Abdülkerim Efendi'nin yasadığı dönem Türk fikir hayatı ana hatlarıyla tespite çalısılmıstır. Fikir hayatı, cemiyetler, konaklar, medrese ve mektepler, tekkeler, tercüme odası, gazete ve dergiler ana baslıkları altında ni celenmistir. ?kinci bölümde, Abdülkerim Efendi ile ilgili müstakil bir çalısma bulunmadığı için, onun hayatı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmistir. Burada Abdülkerim Efendi'nin ailesi, eğitimi, meslekî hayatı, ilmî sahsiyeti, öğrencileri ve eserleri islenmistir. Üçüncü bölümde, Abdülkerim Efendi'nin felsefî görüsleri analiz edilmistir. Onun, mantık, fizik ve metafizik gibi ?slam Felsefesi'nin temel konuları ile ilgili görüsleri derinlemesine incelenmistir. Felsefî görüsleri, klasik ?slam filozofları ile arasındaki benzerlik ve farklılıklar da dikkate alınarak ortaya koyulmustur. Sonuç kısmında ise arastırma boyunca elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, topic is the Philosophical Sights of Hoca Abdülkerim Efendi who has considerable position on turkish thought in 19. century. The study could be thought either a part of in Islamic philosophy studies or Turkish-Islamic studies. The research has introduction, three chapters and conclusion. In the introduction, it has given about problem, topic, aim and importance of research. In the first chapter, it has been investigated general Turkish thought during the period of Abdülkerim Efendi, namely thought life, societies, mansions, medresses and schools, dervish lodges, translation rooms, journals and periodicals. In the second chapter, detailed information were given on the life and studies of Abdülkerim Efendi. It could not been found individual study on his life. In this study, the family, education, occupation, scientific personality, students and studies of Abdülkerim Efendi were given. In the third chapter, the philosopical sights of Abdülkerim Efendi were analised. His point of view connected with as logic, physics and metaphysics main subjects of Islamic philosophy were investigated. His philosopical opinions were discussed with other clasical Islamic Philosophers? and it could be put forward smilarities and differences. In the conclusion, the results of this study were evaluated.