Kadınlara özel hallerle ilgili hükümlerin islam hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the decisions about the special conditions for women in terms of islamic law
  1. Tez No: 208153
  2. Yazar: GÜLSÜM SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kadınlara özel hallerle ilgili hükümlerin slam Hukuku açısından degerlendirildigi bu çalısma önsöz, giris, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından olusmaktadır. Önsözde kadınlara özel hallerle ilgili hükümleri bir arastırma konusu yapan süreçten bahsedilmis ve çalısmanın amacına vurgu yapılmıstır. Giris kısmında konunun önemi üzerinde durulmus, çalısmanın sınırları ve içerigi hakkında bilgi verilmis, ayrıca kaynakların nasıl degerlendirildigi belirtilmistir. Birinci bölümde kadınlara özel haller geçmisten günümüze tıbbî, psikolojik ve sosyolojik açıdan incelenmeye çalısılmıstır. Bunu yaparken farklı inançlar ve bu inançların etkilesimi de dikkate alınarak konunun bir bütün halinde ele alınması hedeflenmistir. kinci bölümde ise mübâseret, namaz, oruç, hacc, mescide girme, mushafa dokunma ve Kur'ân okuma gibi meselelere kadınlara özel haller olan hayız, nifas ve istihâzanın yaptıgı etkiden bahsedilmistir. Çesitli yorumlar bir araya getirilerek söz konusu hükümlerin geçerliligi tespit edilmeye çalısılmıstır. Bazen hükmün geçerliligi tespit edilmis, bazen seçenekler arasında tercih yapılmıs, bazen de delilleriyle birlikte bu konuda verilmis hükümlerden farklı bir hüküm öngörülmüstür. Sonuç kısmında ise genel bir degerlendirme yapılarak çalısmanın sonunda gelinen nokta ve bazı temenniler belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
This study in which the decisions about the special conditions for women in terms of islamic law consists of preface, introduction, two main parts and the results part. In preface, the period which made the special conditions for women a research subject is mentioned and an emphasis is put on the aim of the study. In the introduction part, the significance of the subject is stressed and information about the limitations and the contents of the study is given and in addition to this, how the sources are evaluated is designated. In the first part, the special conditions for women have been tried to be analysed in terms of medical, psychological and sociological aspects. While doing this, it is aimed to take the subject as a whole by taking into consideration the diffirent believes and the interaction between these. In the second part, the effect of the special conditions for women such as menstruation, puerperality, istihaza on the subjects such as sexual relation, prayer, fasting, hajj, entering the mosque, touching the Koran and reading the Koran is mentioned. By integrating diffirent interpretations together, the validity of the discussed decisions has been tried to be stated. Sometimes, the validity of the decision is confirmed, sometimes a decision is made between the choices and sometimes a diffirent decision, provided on this subject with its evidences, is foreseen. In the result part, the last point reached at the end of the study and some requests are signified by making a general evaluation.