Hâzin tefsirinde Esbâb-ı Nüzûl
Occassional revelations In The Exegesis Of Hâzin
  1. Tez No: 208155
  2. Yazar: MUSTAFA ALİ IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Hâzin, hicri 8. yy. müfessirlerindendir. H. 678 tarihinde Bagdat'da dogdu. lim tahsili için Dimesk'e gitti. Bir çok meshur alimden ders aldı. Kendisinin çogunlugu Hadis ve Tefsirle ilgili bes tane eseri vardır. H. 741 tarihinde Halep'te vefat etmistir. Bu tez, giris ve üç bölümden olusmaktadır. Giriste arastırmanın konusu, amacı ve metodu hakkında bilgi verildi. Hâzin'in hayatı hakkında bilgi verildi. Hocalarından, talebelerinden, kendisini övenlerden, tenkid edenlerden ve ilmî çevresinden bahsedildi. sledigimiz tefsir tanıtıldı. lk bölümde müfessirin, sebeb-i nüzûl rivâyetlerini nerede, nasıl sundugu maddeler halinde, örnekleriyle anlatıldı. Müfessirin sebeb-i nüzûl rivayetlerine yaklasımı, birden fazla olan rivayetler arasında tercihte bulunup bulunmadıgı anlatılmaya çalısıldı. kinci bölümde, müfessirin sebeb-i nüzûl rivayetlerinin basında ve sonunda kullandıgı terimler örnekleriyle islendi. Üçüncü bölümde, müfessirin sebeb-i nüzûl rivâyet metoduna elestirel bir yaklasım sergilendi. Son bölümde ise müfessirin sebeb-i nüzûl rivâyeti belirttigi ayetler ve belirtmedigi sureler liste halinde verildi. Tez bir degerlendirme ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hâzin is one of the commentators in A.H. 8th century. He was born in Baghdat in A.H. 678 and left from there and went to Dimashk for education. He was educated from famous teachers. He has five book involved Hadith and Exegesis. He died in Aleppo 741 after hijrah. This thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction, some brief information about the subject matter, aim and method of the research has been given. And Hâzin?s life and teachers and pupils and the people who criticize him and who praise him and his scientific environment was also mentioned. In this chapter the commentary which we dealed with was depicted too. In the first chapter, it has explained that how and where the commentator gave the narrations of the revelatory occasions in his work. The commentator?s approach about the occasions has discussed too. In the second chapter, the terms which the commentator has used in the beginning and end of the narrations of revelatory occasions has examined. In the third chapter, it has critically approached to the commentator?s method of narration on revelatory occasion. In the last chapter, it has given a list of the verses to which the commentator referred about the revelatory occasion. The work ends with a conclusion.