Ehl-i Beyt tasavvuru ve erken dönemdeki yansımaları(hicri I-II.asır)
Imagination of Ahl Al-bayt and reflections in the early times of Islam
  1. Tez No: 208161
  2. Yazar: NAMIK KEMAL KARABİBER
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Tarih, Religion, Political Science, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Karabiber, Namık Kemal, Ehl-i Beyt Tasavvuru ve Erken Dönemdeki Yansımaları (H. I. ve II. Asır), Doktora Tezi, Danısman: Prof. Dr. Hasan Onat, I-V+225 s.“Ehl-i beyt Tasavvuru ve Erken Dönemdeki Yansımaları”adlı tez giris, üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, tezim amaç ve kapsamı, kavramsal çerçeve, kaynaklar ve metod üzerinde durulmustur. Kavramsal çerçevede Ehl-i Beyt kavramı ve benzer anlamlar içeren kavramların tahliline yer verilmistir. Tez'in birinci bölümü“Emevilerin Kurulusuna Kadar ehl-i Beyt”baslıgı altında ele alınmıstır. Bu baglamda Ehl-i Beyt kavramının Cahiliyye devri Arap toplumunda ifade ettigi anlamlar, kavramın Kur'an'daki ve Hadis literatüründeki kullanımları ve dört halife dönemindeki olaylarla iliskisine deginilmistir. Hilafet tartısmalarında Ehl-i Beyt kavramının yeri, kavramın kimlerle iliskilendirildigi ve bu kimselerin kavrama nasıl yaklastıkları konuları da ayrıca ele alınmıstır. kinci bölüm,“Emeviler Döneminde Ehl-i Beyt Tasavvurunun Sosyo-Politik Yansımaları”baglıgı ile ele alınmıstır. Emevî iktidarı ile siyasi arenada ortaya çıkan farklı Ehl-i Beyt tasavvurlarına dikkat çekilmistir. Burada Ehl-i Beyt'e mensup oldugu öne sürülen kimselerin slâm'ın erken dönem siyasi ve toplumsal olaylarındaki rolleri ve farklı Ehl-i Beyt tasavvurları konu edilmistir. Ayrıca Sia'nın ve söz konusu kimseler adına ortaya çıkan Gulat fırkaların Ehl-i Beyt kavramı temelinde onlara yükledigi siyasi ve itikadi anlamlar, Peygamberlik makamının bir sülale imtiyazı olup olmadıgı gibi hususlar tahlil edilmistir. Üçüncü ve son bölüm,“Abassiler Döneminde Ehl-i Bayt Tasavvurunun Sosyopolitik Yansımaları”ana baslıgı ile ele alınmıstır. Bu bölümde de kavramın anlam çerçevesinin farklı bir boyutu kazandıgı Abbâsîlerin ilk dönemleri merkeze alınarak, kavram temelinde gelisen bazı sosyo-politik olaylar incelenmistir. Abbâsîlerin Ehl-i Beyt adına davette bulunmalarına, Emevîlerin yıkılısı ile beraber, Hâsimî ailenin iki ayrı kolu olan Tâlibî ve Abbâsî Ehl-i Beytlerinin iktidar mücadelelerine ve Ehl-i Beyt kavramından hareketle siyasi söylemlerindeki hak iddialarına yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Karabiber, Namık Kemal, ?Imagination of Ahl al-Bayt and Its Reflections in the Early Times of Islam, ph. D., Advisor: Prof. Hasan Onat, I-V+225 p. The thesis ?Imagination of Ahl al-Bayt and Its Reflections in the Early Times of Islam? consists of an introduction and three chapters. In the introduction, aim of thesis, its scope, conceptual frame, sources and method have been dealt with. In the conxtext of conceptual frame, the term of Ahl al- Bayt and other similar terms have been examined. The first chapter has been dealt with under the title of ?Ahla al-Bayt until the establishment of Umayyads?. In this connection, the meanings applied to Ahl al-Bayt in the period of Jahiliyya and usage of term in the Qur?an and the literature of Hadith and its relations with the event in the time of four caliphs have been studied. The place of Ahl al-Bayt in the discussion of caliphate, its association with certain persons and theri approach towards this term have been also discussed. The second chapter has been entitled ?The Socio-Politic Reflections of Ahl al- Bayt in the Umayyad Period?. In this capter, The Ummayyad rule and the different imaginations of Ahl al-Bayt appeared in the political arena have been drawn attention to. At this point, the various roles of those calimed to be belonged to Ahl al-Bayt in the early political and social events of Islam and their imaginations of Ahls al-Bayt have been focussed on. Besides, the political and religious roles attributed by the Shia and Ghulat to them on the basis of Ahlal-Bayt term and the assignation of the propethood to a certain descendant. In the third, ?The Socio-Political Reflections of Imaginations of Ahl al-Bayt in the Abbasid Period? has been studied. In this cahpter, focussing on the early time of Abbasids when the frame of term gained a different frame of meaning, some sociopolitical events developed in the basis of this term have been examined. It has been also given a place to the call of Abbasid in the name of Ahl al-Bayt, with the collapse of Umayyads, to the struggle of Talibid and Abbasid Ahl al-Bayts two different Hashimite branchs, for the power and to their calims to the right in their political discourses on the basis of term of Ahl al-Bayt.