'Kur'an çerçevesinde veli'lik'
Guardianship within the framework of the holly Quran
  1. Tez No: 208160
  2. Yazar: TAYYİP YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA, PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU, DOÇ. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tezimizi yazarken önce 0 kavramın kelime olarak yapısını, Arab dili bakımından durumunu ortaya koyarak ayetlerle de desdekleyerek açıkladık. Ve; yaklasmak, yönelmek, idare etmek, sevmek, dost etmek, isi üzerine almak, yardım etmek, isim ve sıfat olarak ise; rab, efendi, kul, köle, koruyucu, dost, yakınlık, akraba, amel-i salih isleyen, Allah'ın dostu manalarına geldigini gördük. Ayrıca K. Kerim'de bu kelime ile ifade edilmese de bu anlamda kullanılan, Halil, Radiye, Habib, Ülfet, Sâhib, Velice, Bitâne, Mevedde, Nâsır, Karîn gibi kelimeleri de ayetler ısıgında açıkladık. K. Kerim'de mü'minlerin kendilerinin dısındakilerle olan dostluk ve münasebetlerinin bu ayetler çerçevesinde ele alınmasını tavsiye ettigini ve bu tavsiyeye uymayanları uyardıgını tespit ettik. kinci bölümde kelimenin K.Kerim'deki kullanımlarını dost, ilah-rab, idare etme, isi üzerine olma, yardım etme, yüz çevirme, geri dönüp gitme baslıkları ve diger alt baslıklar altında ortaya koyduk. Üçüncü bölümde ise K. Kerim'de dost çesitlerini, kimlerin kimleri dost (veli) edindigini, edinmesi ve edinmemesi gerektigini, Allah'ın, Peygamberlerin, Mü'minlerin, inanmayanların, seytanın ve ehli kitabın dostları baslıkları altında yer yer ayetlerle zaman zaman da kaynaklardan yorumlarla izah ettik. Ayrıca Allah'ın kendilerini sevdigini özellikle belirttigi muhsinleri, muksıtleri, mücahitleri, sabredenleri, tevbe edenleri, tevekkül edenleri, Peygambere uyanları daha genis açıkladık. Allah'ın sevmedigini belirtip, dostluk kurulmaması gerektigini belirttigi kafirler, zalimler, dinde asırı gidenler, hainler, fesat çıkaran fasıklar, israf eden müsrifler, kendini begenip böbürlenenler, kibirli olan müstekbirler, sımaranlar ve çok günah isleyenleri de sadece isim olarak belirtik. Son olarak Allah'ın emirlerine samimi bir sekilde baglanıp, yasaklarından kaçarak, O'nu veli edinip, O'nun ve Rasûlü'nün çizdigi çerçevede Allah, Rasûl'ü ve Mü'minlerle dostluk kuranların bu dostlukları neticesinde baska dost ve dostluklara ihtiyaç duymadıklarını ve bu dostluklara iltifat etmeyenlerin de sonunda çok pisman olacakları, sahte ve aldatıcı dost ve dostluklarla kendilerini oyaladıklarını, pismanlıklarını ve birbirlerini suçladıklarını ayetlerle izaha çalısarak tezimizi tamamladık.
Özet (Çeviri)
Firstly when we were writing the thesis, we explained the concept as structure of the word stating as per Arabic language by supporting with the verses from the Quran. And we have seen that it means approaching, tending, administrating, love, becoming friend, undertaking the work, and helping. As name and adjective it means, the Lord, master, guardian, friend, closeness, relative, performing good work and ally of Allah. Although it is not stated on the Holy Quran with this word, we explained the words of Halil, Radiye, Habib, Ülfet, Sâhib, Velice, Bitâne, Mevedde, Nâsır, Karîn in light of the verses from the Quran. We concluded that Quran advice Muslims to behave as per these verses when they make friendship with other people. We also saw that the Quran warns the one who does not obey this. At the second chapter, we analyzed the usage of the word at the Holy Quran under the title of friend, the Lord ? the God, administrate, undertaking the work, helping, ignoring, and walking back. At the third chapter, we analyzed the types of friendship (Sainthood), under the title of who makes friendship with whom, who should not make friendship with whom, Allah?s, prophets?, Muslims?, non believers?, devil?s and whom Allah sent prophets. We explained this with the verses from Quran and sometimes with the comments from Islamic sources. Furthermore, we explained deeply whom Allah especially states that he loves them, the one makes good works for Allah, the one who works fort he sake of Allah, the one who is always patient, the one who asks Allah for his forgiveness, the one who always relays on Allah, and follows the prophets. We stated them only by their name that Allah does not love, and also, with which Allah specifies that no relation should be established. They are nonbelievers, barbarians, the one who goes too far on the religion, betrayers, the one who sets people against each other, the one who wastes, arrogant, spoiled, and evildoers. Finally, we completed our work by stating that the ones who follow Allah?s way and his orders, and relay on Allah, and make friendship with Allah, his prophet and Muslims as Allah and his prophets Muhammad (s.a.v) wish, and those who do not need any other friendship with others. We tried to explain from the verses from Quran that the one who ignores this kind of friendship will be very regretful; as they detain themselves with fake friendship and therefore they will accuse each other.