Ankara'daki protestan misyonerliği
Protestant missionaries in Ankara
- Tez No: 208162
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Misyonerlik bir taraftan, amaç ve metodolojisi dier taraftan siyasal balantıları incelendiinde, din ve inanç özgürlüü balamında masum bir dini tebli etme dıında, farklı amaçları olan bir faaliyet olarak karımıza çıkmaktadır. Bu meyanda, tezde misyonerlik kavramının dayanakları, tarihten özellikle günümüze Protestan misyonerlik faaliyetlerinin nasıl bir seyir izledii hakkında kısa kısa bilgilere deinilmitir. Son olarak ise Türkiye'de birçok kuruluları ile faaliyetlerine devam eden misyonerlerin çalımalarını özellikle büyük illerden yönlendirdii, bu kapsamda bu illerden Ankara ili ile ilgili olarak tez içerisinde bilgilere yer verilmitir.
Özet (Çeviri)
Missionary appears as an activity which has different aims other than trying to propagating an innocent religion, when we research the methods ,targets and political connections. In this context, the basics of the term ?Missionary?, and the chronology of Protestan missionary activities were researched and explained briefly. Finally,the Protestan missionaries with many organisations in Turkey were studied and it was found out that they generally focus on big cities.Therefore,Ankara was chosen as a sample city and the missionary activities in that city were briefed in our dissertation.