Ecmiatzin Kat'oğikosluğu'nun Ermeni Kilisesi'ndeki yeri
The place of Etchmiadzin headquarters in the Armenian Church
  1. Tez No: 208167
  2. Yazar: CANAN SEYFELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Ermeni Kilisesi'nin kuruluşu IV. Yüzyıl başlarına kadar uzanmaktadır. Aziz Grigor Lusavoriç eliyle vaftiz olan kralı ve ileri gelenleriyle birlikte Ermenistan halkı toplu olarak Hıristiyanlığa girmiş oldu. Ecmiatzin'de bir ruhani liderlik merkezinin oluşması da Ermeni Kilisesi'nin kuruluşuna ve Aziz Grigor Lusavoriç'e dayanmaktadır (302). Bu, Ermeni Kilisesi'nde genel kabul gören ve dış dünyaya yansıtılan bir inançtır. Biz, genel kabul gören bu inancın tarihsel verilerini ve dayanaklarını klasik Ermeni kaynaklarından hareketle incelemeyi amaçladık. Bu nedenle ?Ecmiatzin Kat'oğikosluğu'nun Ermeni Kilisesi'ndeki Yeri? isimli bu çalışmamızı yapmaya karar verdik. Kat'oğikosluğun Ermeni Kilise tarihindeki yerini belirleyebilmek için Ermeni Kilisesi'nin oluşumunu değerlendirmek gerektiğini düşündük. Çalışmamızın Birinci Bölümünde Ermeni Kilisesi'nin oluşumunu değerlendirirken önce ?Ermeniler arasında Hıristiyanlığın Yayılışı? konusunu işledik. Sonra ?Bağımsız Ermeni Kilisesi'nin Oluşum Süreci?ni (301?-449) ortaya koyarken Ecmiatzin'in izini sürdük. Bu bölümün ikinci kısmında Vağarşapat şehri'nin Ecmiatzin'e (Tanrı'nın Biricik Oğlu'nun İndiği Yer'e) dönüşümünü konu aldık. Bağımsız Ermeni Kilisesi'nin oluşum sürecinde Ecmiatzin'in de oluştuğunu ortaya koyduk. İkinci Bölümde, Kat'oğikosluğun Dvin'e taşınmasından (428) tekrar asıl ikametgahı Ecmiatzin'e taşınmasına (1441) kadarki dönemi inceledik. Bahsi geçen taşınma sürecinde Ecmiatzin'e Ermeni Kilisesi'nin bakışını değerlendirmeyi amaçladığımızdan 428-1441 tarihleri arasında Ecmiatzin konusunu işledik. Aynı bölümün ikinci kısmında ise 1441 Ecmiatzin Konsili'ni, yani Ecmiatzin'in Vağarşapat'a taşınması olayını inceledik. Anlaşmalı bir taşınma olmadığını, bu nedenle de tartışmaların sonraki dönemlere yansıdığını gördük. Üçüncü ve son bölümde ise Ecmiatzin Kat'oğikosluğu'nun Ermeni Kilisesi'ndeki yerini ortaya koyduk. Bu nedenle önce Ermeni Kilise Hiyerarşisi ve Litürjisindeki yerini belirledik. İkinci kısımda ise Ecmiatzin'in diğer Ermeni Kilise hiyerarşisi ile ilişkilerini incelerken hiyerarşik merkezler içindeki yerini belirlemeyi amaçladık. Sonuç olarak Ecmiatzin'deki Kat'oğikosluğun taşınması ile diğer yüksek ruhani merkezlerin de oluştuğunu, ancak Ecmiatzin'in birincilliğini korurken bunun diğer merkezlerle aralarında bir anlaşmaya bağlanmadığını gördük
Özet (Çeviri)
The establishment of the Armenian Church stretches back to the fourth century. Baptized by St. Gregory the Illuminator, the Armenian people, with their king and their prominents collectively became Christians. The foundation of Echmiadzin as a center of religious leadership also extends back to the establishment of the Armenian Church and the work of St. Gregory the Illuminator (302). This is the general narrative accepted in the Armenian Church and the outside world. In this thesis we attempted to research the historical data and bases of this belief according to classical Armenian sources. For this reasons, we decided to write this research titled“The place of Etchmiadzin Headquarters in the Armenian Church.”In order to assess historically the place of the Seat we deemed it necessary to investigate the history of the Armenian Church. The first chapter aims to provide an overview of“The Establishment of Christianity among the Armenians.”In this part we first explored "Etchmiadzin During the Growth of the Independent Armenian Church (301-449). After this, we develop the transformation of Vagharshabat, the place where God's Only Son descended. We contend that during the development of the Independent Armenian Church, Etchmiadzin developed as well. The second chapter is devoted to the period between the moving of the Catholicosate to Dvin (428) and its return to its original place Etchmiadzin (1441). During this moving period we attempted to characterize the image of Etchmiadzin in the eyes of the Armenian Church by concentrating on Etchmiadzin in the period 428-1441. In the second part of this chapter we present a description of how Etchmiadzin moved to Vagharshabat in 1441 and argue that it was not an agreed movement and therefore discussions about it continued in the next period. In the third and last chapter we contextualized the Etchmiadzin Catholicosate within the structure of the Armenian Church. We first placed it in the hierarchy of the Armenian Church and Liturgy. In the second part we tried to establish Etchmiadzin's place within the other Armenian Church hierarchies and hierarchical centers. As a conclusion we established that Etchmiadzin kept its prominence despite the moving of the Catholicosate and the establishment of other higher religious centers.