Avrupa birliği'nde maliye politikaları
Fiscal policies in the European union
- Tez No: 208168
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Avrupa Birligi bütünlesme süreci Roma Antlasması'yla baslamaktadır. Gümrük Birligi, Tek Pazar, Maastricht Antlasması gibi önemli asamalardan sonra en son ve en kapsamlı olan Ekonomik ve Parasal Birlik (EPB) asamasına geçilmistir. EPB'nin amacı AB ülkelerinin ekonomik standartlarını birbirine yakınlastırmak ve Birlik bünyesinde saglıklı ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemektir. Avrupa Birligi'nde ekonomik ve parasal birlik kurma çabaları 1960'lı yıllarda baslamıstır. EBP'nin olusturulması uzun ve zorlu bir süreç olmustur. Tarihsel süreç içerisinde EPB'nin altyapı ve hazırlık çalısmaları yapılmıs, kurumsal yapısı olusturulmus, makroekonomi politikaları belirlenmis, yapısal reformlar gerçeklestirilmistir. Ekonomik Birlik ile malların ve hizmetlerin serbestçe dolasabildigi Tek Pazarda piyasa mekanizması çerçevesinde yapısal degisim, istikrar ve ekonomik büyümeyi saglayacak ortak politikalar gelistirilmesi ve makroekonomi politikaları arasında uyum saglanması amaçlanmaktadır. Ulusal mali politikalar üye ülkelerin sorumlulugunda kalmaya devam etmektedir. Parasal birlikte üye ülkeler arasında ortak para politikası uygulanmasına geçilmistir. stikrar saglamak için para ve maliye politikalarının koordinasyonu gerekmektedir. Parasal birlik aynı zamanda, üye ülkelerin ekonomilerinde borç, fiyat istikrarı, faiz oranları, kur istikrarını içeren kriterlere uymalarını zorunlu kılmaktadır. Bugün itibariyle, Euro Alanı'ndan beklenen ekonomik faydanın gerçeklesebilmesi için bazı yapısal reformlara ihtiyaç duyulmaktadır. AB'nin temel hedefleri olan tam istihdamın saglanması, bilgiye dayalı ekonominin olusturulması, sosyal bütünlesmenin saglanması birbiriyle yakın iliski halindedir. Bu ilkeler kapsamlı ekonomi politikalarının uygulanmasını gerektirmektedir. Bu amaçla uzun vadede enflasyonsuz yüksek büyüme saglanması hedeflenmistir. Bunun için ise güçlü ve uyumlu makroekonomik politikalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of integration of European Union (EU) has started with the treaty of Roma. After essential stages such as Customs Union, Single Market, Treaty of Maastricht, the last and the most comprehensive stage is ?Economic and Monetary Union (EMU)?. The main purpose of EMU is to affiliate economic standards and to encourage sound and sustainable growth in the constitution of EU. The diligences of establishing EMU in EU have started in the years 1960. The process of this establishment was very intractable and took too long period. In the historical period, substructure and preparation works had been done, the institutional structure had been occurred, macro economic policies had been determined, structural reforms had been realized. The primary objectives of EMU can be summarized as follows: To make constitutional change with the frame of the market mechanism in the Single Market that goods and services can circulate freely, to improve common policies in order to encourage economic growth and stabilization, to harmonize macro economic policies, to maximize the positive effects, benefits. National fiscal policies are still under the responsibility of the member states. By EMU, the member states had begun to implement ?Common Monetary Policy?. Both monetary and fiscal policies should be harmonized and coordinated in order to encourage stability. EMU also obligates member states to achieve the objectives such as debt, price stability, interest rates and stability of exchange rates. Today, the realization of expected economical benefits from the area of EURO, depends on some institutional reforms. The essential objectives of EU -to maintain full employment, to generate an economy based on knowledge, to establish social integration- are in correlation so they have connections. These objectives need comprehensive economical policies. To realize this, main target is to encourage high economic rates without inflation in the long term by implementing forceful and harmonic macro economical policies.