Dağlık Karabağ göçmenlerinin sosyo-ekonomik problemleri
The social-economic problems of Nagornho Karabakh refugees
- Tez No: 210561
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tarihen Azerbaycan Türklerinin toprağı olan Karabağ'ı Ermeni Tasnakları dünyaya Ermeni yurdu gibi kabul ettirmeğe çaba gösteriyorlar. 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Rusya, ?ngiltere ve Eçmiadzin kilisesinin bilinçli ve kasıtlı olarak yürütmüs olduğu politikalar sonucunda Türk-Ermeni çatısmasına zemin hazırlanmıstır. Bu gelismeler sonucunda Dağlık Karabağ'a yönelik Ermeni iddiaları da Sovyetler Birliği'nin çöküs sürecine girmesiyle yeniden kendinden söz ettirmeğe baslamıstır. Özellikle bu durum yüzyılın sonlarına doğru alevlenmis ve doruk noktaya ulasmıstır. Ermenilerin asıl maksadı, sözde tarihi esaslara isnat ederek Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde sözde bağımsız bir devlet kurulmasını, daha sonra da Ermenistan'a birlestirilmesini hayal etmektedir. Aradan geçen 15 yıla yakın zamanda sorunun çözümünde bir arpa boyu yol alınmaması Azerbaycan'ı ümitsizliğe sürüklerken, Ermenistan'ı umutlandırmıstır. 30 Ağustos 1991'de, ülkenin bağımsızlığını ilan etmis, 18 Ekim 1991'de Meclis Bağımsızlık kanunu ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti, sorunun çözümü için faaliyette bulunduysa da, sorunun niteliği doğru olarak algılanmamıs veya algılanmak istenmemistir. Azerbaycan Devleti uluslararası nitelik kazanan sorunun çözümü için barıs ve uluslar arası hukuk çerçevesinde çözüme kavusmasına çalıstı ise de, sorun çözülmemekle birlikte daha da karmasık bir görünüm almıstır. Sorunun çözümüne iliskin AG?T'in ve BM'nin simdiye kadar devam eden girisimleri de bir sonuç vermemis, bundan sonra olumlu bir sonuç vermesi de uzak görünüyor. Sürecin bu sekilde devam etmesi Ermenileri daha da güçlendirmekte, Dağlık Karabağ'ın sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginliklerini tamamen sömürmek için zaman kazandırmaktadır. Bu arastırmanın amacı; 1989 yılından itibaren zorla göçe zorlanan Dağlık Karabağ ahalisinin, mülteci duruma düstükten sonraki sosyo-ekonomik sorunlarını değerlendirmektir. Arastırmanın konusu, 1980'li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan ?mülteci (kaçkın)? ve ?zorunlu göçmen (mecburi göçkün)? sorunudur. Ancak, tarihi süreç içinde 19. yüzyıldan itibaren yasanmıs olan zorunlu göçleri anlatmadan geçmek konunun bütünlüğü açısından bir bosluk olusturabilirdi. Bu nedenle, mülteci (kaçkın) probleminin Azerbaycan'da ortaya çıkmasından baslayarak, sosyo-ekonomik hayata etki safhaları ana hatlarıyla ele alınarak konuya tarihi bir perspektiften incelenmek istenmistir. Ayrıca; Azerbaycan'ın milli etnik kimliğinden uzaklastırdığı ve Batı-Doğu Türklüğünün köprüsü olan Azerbaycan topraklarının parçalanmasının Ermeni sorunuyla nasıl sistematik hale getirildiği açıklanmaya çalısılmıstır. Tez genel bir giris yapıldıktan sonra, dört ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; tarihsel süreç içerisinde, bugünkü Ermenistan topraklarından kademeli olarak Azerilerin nüfus olarak eritildiği ana hatlarıyla incelenmis, ikinci bölümde, mültecilerin (kaçkınların) göçe zorlandıktan sonra olusan durumun sosyo-ekonomik analizi, üçüncü bölümde ise; mültecilerin (kaçkınların) ve zorunlu göçmenlerin (zorunlu göçkünlerin) su anda yasamıs oldukları sorunları incelemeye çalısılmıstır. Elbette ki, mültecilerin ve zorunlu göçmenlerin durumunu daha objektif değerlendirebilmek için Azerbaycan'ın genelinde sorunları da değerlendirmek gerekirdi. Dördüncü bölümde ise, Dağlık Karabağ meselesinin uluslararası platformda değerlendirilmesi ve Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ meselesinin çözümü için uygulaması gereken dıs politika araçlarının neler olduğu, yani meselenin çözümünde Azerbaycan'a düsen görevler üzerinde durulmustur. Sonuç olarak, yaklasık 1 milyon insanın gerçekten çok zor sartlar altında yasadığını müsahede edilmektedir. Baslangıçta bu tezin diğer arastırmalara kaynak olabilecek düzeyde olması planlanırken, konunun baska bir ülke sorunu olması ve Türkiye'de basılmıs kaynakların çok az olması nedeniyle arastırma hedeflenenden daha sınırlı kalmıstır. Özellikle ikinci bölümdeki tabloların olusturulmasında kullanılan verilerin tek bir kaynaktan elde edilmesi, baska kaynaktan bu bilgilerin bulunamaması arastırmayı zor hale getirmistir. Genel olarak, Türkiye'de basılmıs kitapların az olmasına rağmen mevcut kaynaklardan yararlanarak çalısma bitirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
A historically lands of Karabakh always have been motherland of Azerbaijan Turks. Nevertless, Armenian dashnaks do effort to admit to world community opinion that Karabakh is Armenian land. From first quarter of XIX century Russia, England and Eçmiadzin church preparing a basic for Turkic- Armenian conflict as result of rational politics. At the notice of these events, Nagornho-Karabkh conflict takes place. The problem growed during collapsing period of the Soviet Union. These problems find it?s peak point especially at the end of the last century. A priori aim of Armenians, is declaring an independent state in Nagorno-Karabakh and unificate this district area to Armenia. the problem solved for 15 years and this situation drag Azerbaijan into hopelessness and encourages the Armenians Azerbaijan declared its independence in 30 August 1991. After the declarion of Azerbaijan?s National Assembly its independence in 18 Octeber 1991, Azerbaijan Republic is try to solve this problem but the reality of that conflict was not understand by international community. Within the efforts to solve this problem it become more puzzled character. Inspite of activities to resolve this problem by OON and, OESD, problem stil not have resolved, and it?s hard to believe that their initiatives bring positivent output. The duration empowers Armenians and gives them time to exploit the surface and underground sources of Nagornho Karabakh. This research aims to make the social economic problems of Nagornho Karabakh community after they were pushed to migrate and became refugee. The topic of the research is the fugitive and imposed migration problem which starts at the ends of 1980?s. The historical duration explained first in order to understand the whole topic. That is why the research has focused on the beginning of the fugitive problem in Azarbaijan and analysed the effects on the social economic life in a historical viewpoint. Furthermore, the research tried to expalin how Azerbaijan became distant to it?s national etnicity and how Azerbaijan breaking systematically into pieces with the Armenian problem. The thesis consist of four parts after the introduction section. The topic of the first section is, the fugitive problem which occured in the Azerbaijan Armanian trouble in the historical duration. The social economic analyse of the refugees after they imposed to migrate is the issue of the second part. The third part tries to focus on the daily problems of the fugitives. The thesis focused on the fourth part to the evaluation of the Nagornho Karabakh problem in the international area. In this section the solution of the problem is investigated and focused on the Azerbaijan Foreign Affairs Politic. The politic of Azerbaijan was evaluated and the probable solutions are clarified. As a result; it can be witnessed that 1 million people live in hard conditions. At the beginning, the thesis planned to be a main source for other researches. But, the trouble is another countries troble and the lack of printed sources in Turkey let this research infertile. Especially the tables in the second section are taken from one source. The lack of the sources maket he research difficult.