Toplumsal cinsiyet ve milliyetçilik bağlamında İstanbul'da yaşayan kırım türk-tatar kadınları
Crimean turkish-tatar women who live in Istanbul under the context of gender and nationalism
  1. Tez No: 208204
  2. Yazar: GÖZDE MİRZA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE BİRKALAN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Özellikle 18. yüzyılın sonlarından itibaren zorunlu göç sürecine maruz kalmıs bir halk olan Kırım Tatarları, Bulgaristan, Romanya, Almanya, Amerika gibi ülkelere yerlesmislerse de, agırlıklı olarak Türkiye'de yasamaktadırlar. Kendilerini Türk olarak gören ve Müslüman bir halk olan Kırım Tatarları, Türkiye'deki sosyo-kültürel yapıyla uyumlu bir yasayıs içindedirler. Ancak bu durum, Kırım Tatarları'nın etnik kökenlerine yabancılasmaları gibi bir sonuç da dogurmamaktadır. Bu tez çalısmasının amacı, derneklesme sürecine katılmıs Kırım Tatarı kadınlarla, dernek üyesi olmayan Kırım Tatarı kadınlar aracılıgıyla, analitik bir bakısla toplumsal cinsiyet kategorisini kullanarak; milliyetçilik, memleket ve vatan kavramları arasındaki baglantıları ortaya koymaktır. Tarihsel perspektifini yitirmemis bir millet olma bilincine sahip, ama aynı zamanda Anadolu'ya da eklemlenmis bir halk olan Kırım Tatarları, göç ve sürgün edilme süreçleri temelinde ele alınmıs, Anadolu'ya gelis zamanları ve geldikleri ülkeler açısından degerlendirilerek, bugünkü kültürel yapıları da incelenmistir. Dolayısıyla bu çalısma, kadınların bireysel tarihlerine ve anlatılarına odaklanarak, Kırım Tatar halkının yeni kültürel olusumuna ait saptamaları da ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Having been exposed to a constant compulsory migration throughout their histories, starting from the end of the 18th Century, the Crimean Tatars have settled in countries such as Bulgaria, Romania, Germany and USA, in addition to resettling themselves in Turkey. Crimean Tatars who see themselves as Turks as well as embracing a Muslim identity exhibit a lifestyle, compatible with the socio-cultural structure in Turkey. However, this does not cause an alienation of Crimean Tatar identities. The aim of this thesis is to investigate the multiple relationships between nationalism, homeland (memleket) and home-country (vatan) by employing gender as analytic category, by working with the Crimean Tatar women both within and outside of the Crimean Tatar Homeland associations. Maintaining their historical perspectives and attachment to their national identities, the Crimean Tatars have also been well integrated to the cultural traits of Anatolian Turks. Crimean Tatars have been considered on the basis of their migration and exile process, and their current cultural structure has been examined along with an evaluation of their dates of migration into Anatolia and their countries of origin. Therefore, this study focuses on the individual backgrounds and the narratives of women and presents new cultural processes in this new changing of inhabitance of the Crimean Tatar people