Symbolic and ontological meanings of skyscraper New York city in american culture
Amerikan kültüründe gökdelen New York city'nin sembolik ve varoluşsal anlamları
  1. Tez No: 208203
  2. Yazar: FATMA DEVRİM KILIÇER YARANGÜMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF ERADAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalısmanın amacı New York City'nin neden gökdelenlere ev sahipligi yaptıgı ve Amerika'da dogan bu mimari biçemin Amerikan karakteri ile ilgili ne gibi ipuçları sagladıgını Sigmund Freud ve Jacques Lacan'ın psikanalitik kuramları ile Michel Foucault ve Pierre Bourdieu'nün toplumsal kuramları arasında bir diyalog kurarak sosyo-psikanalitik bir çerçeve dahilinde sunmaktır. Çalısma gökdelen formunun en yogun sekilde görüldügü Manhattan üzerine odaklanmaktadır. I. Bölüm'de gökdelen formunun dogusunu ve gelismesini saglayan tarihsel ve ekonomik nedenler anlatılmakta; II. Bölüm'de gökdelen formuna yogunlasılarak mimari ve insan iliskisi psikanalitik bir çerçeveden aktarılmakta; III. Bölüm'de mimari ve iktidar iliskileri gökdelen formuyla örneklenmekte; IV. Bölüm'de ise 11 Eylül 2001 tarihinde yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerine insa edilecek olan ?Özgürlük Kulesi? üzerinden bu mimari biçemin insanlar üzerindeki sembolik etkisi ve iktidar iliskilerinin bir aracı olarak ne sekilde varoldugu anlatılmaktadır. Sonuç bölümü gökdelen formunun ?Amerikan Rüyası?na isaret eden bir ego ideali biçemi olusturdugunu ve görünmeyen iktidar iliskilerini sembolik siddet yoluyla yansıttıgı tezini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a socio-psychoanalytic lens through the works of psychoanalysts Sigmund Freud and Jacques Lacan together with social theorists Michel Foucault and Pierre Bourdieu in understanding why New York City has been expanding vertically and what this architectonic verticality tells us about the American. The study focuses on Manhattan because it is the very place where the skyscraper form was fully exploited. Manhattan also housed the ?Twin Towers? of World Trade Center before their fall in September 11, 2001. Part I sets the historical and economic background for the skyscraper form. Part II offers a psychoanalytic lens to the relationship between the subject and the built environment. Part III establishes the workings of diffuse power relations as mediated by the built environment. Part IV examines the relationship between the subject and the skyscraper form as a masked power dispersal as exemplified by the proposed ?Freedom Tower? in New York. The conclusion establishes the assertion that the skyscraper form mediates masked power relations, becoming an objectification of the ego ideal of the nation, that of being a winner in the competition to materialize the American Dream.