Türk-Rus ilişkileri ve Gürcistan (xx. yüzyılın ilk çeyreğinde)
Turkish-Russian relations and Georgia (first quarter of the xx century)
  1. Tez No: 208231
  2. Yazar: GELA GUNIAVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYİT SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
XX. yüzyılın baslarında Kafkasya'yı eline geçiren Rusya Osmanlı mparatorlugu'na karsı siyaseti devam etmekteydi. Fakat buna karsı Osmanlılarla beraber Avrupa devletler de karsı çıktılar. Osmanlı mparatorlugu ise toprak bütünlügünü koruması ve elinden gittigi toprakların geri alınmasına çalısıyordu. Gürcü devlet adamlar ise durumundan yararlanmasını ve Gürcistan'ın bagımsızlıgına ya da genis bir özerkligine kavusmasına çalısıyorlardı. Avrupa'da yasayan Gürcüler, Gürcistan Kurtulus Komitesi ve Gürcü Lejyonu kurup Çarlık Rusyasına karsı isyan hazırlamaya basladılar. I. Dünya Savası basladıktan sonra Gürcistan Kurtulus Komitesi, Rusya'ya karsı çıkan Almanya ve Osmanlı mparatorlugu ile iliskileri kurup Kafkasya cephesinde Gürcü Lejyonu ile savasa katıldılar. 1917 Rusya'daki ihtilallerden sonra Bolsevikleri desteklemeyen Kafkasya Cumhuriyetleri bagımsızlıgı ilan ettiler. Brest- Litovsk'te Bolsevik hükümeti ve Dörtlü ttifak devletleri arasında imzalanan anlasmasıyla Osmanlı ordusu Kafkasya'nın bazı topraklarını eline geçirdi. Dıs ve iç tehlikelerine karsı tek basına kalan Gürcistan cumhuriyeti önce Almanya'dan, onun yenilmesinden sonra ngiltere'den yardım istedi. Bölgede ngiliz askerlerin girmesine ragmen Kafkasya'da milletler, dinler ve siyasi partiler arasıdan kanlı çatısmalar devam ediyordu. Gürcistan Mensevik hükümeti uzun süren müzakerelerden sonra Avrupa devletler, Sovyet Rusya ve Türkiye tarafından kendini tanınmasına basardı. Gürcistan ve Rusya arasında imzaladıgı anlasmasından sonra ngiliz askerler bölgeden ayrılmaya zorunda kaldılar. Bundan yararlanmayı isteyen Bolsevikler, anlasmasını bozdular ve Gürcistan'ı saldırdılar. Aynı zaman Türkiye, Bolseviklere karsı yardımın karsılıgında Gürcistan'dan Batum, Ardahan ve Artvin bölgeleri istedi. ki cephede savasma imkanı olmayan Gürcü hükümeti bu ültimatoma kabul etti. Fakat Gürcistan Mensevik hükümeti yenildi ve Avrupa'ya kaçmaya zorunda kaldı. Bolsevikler ve Türkiye arasında Moskova Anlasmasının imzalandıktan sonra, Türkiye Sovyetlestirilmis Kafkasya cumhuriyetlerle de Kars Anlasmasını imzalandı
Özet (Çeviri)
Russia, having conquered the Caucasians in XX Century was continuing its policy on the Ottoman Empire. Bat European countries with Ottomans as well came out against it. In the meantime, the Ottomans were struggling to protect its territorial integrity and to recover the conquered lands. The Georgian politicians were making efforts in order for the Georgia becomes an independent or an autonomous state. The Georgians residing within Europe established the organizations of Georgian Salvation Committee and Georgian Legion and commenced the preparations of a revolt against Tsarist Russia. The Georgian Salvation Committee strengthened the relations between themselves and the States such as Germany and Ottoman Empire who were also against Russia and included in the war beside the Georgian Legion in Caucasian Front. The Caucasian Republics, who did not support the Bolsheviks after the Russian Revolution in 1917, declared its independence. The Ottoman Empire conquered a part of the Caucasian lands pursuant to the treaty signed between Bolshevik Government and Quaternary Allied States in Brest-Litovsk. The Georgian government, left alone against the internal and external threats, initially demanded support from Germany and then from England after the defeat of Germany. The murderous conflicts between the nations, religions and political parties in Caucasians were continuing despite the intervention of the British Soldiers within the Region. The Georgian Menshevik governments succeeded in the recognition of its independence by the European States, Soviet Russia and Turkey after long lasting negotiations. The British soldiers had to leave the region after this treaty signed between Georgia and Russia. Following this, the Bolsheviks violated the treaty and attacked Georgia. Turkey demanded Batum, Ardahan and Artvin in return for its support against the Bolsheviks. Georgians accepted this ultimatum of Turkey as they have no opportunity to fight in two different fronts. However Georgian Menshevik Government was defeated and had to flee Europe. After signing of the Moscow Treaty between Turkey and Bolsheviks, Turkey signed Kars Treaty with the Soviet Caucasian republics.