Statüden sözleşmeye': Henry Maine'in evrimci hukuk anlayışı
'from status to contract': Henry Maine's evolutionary law conception
- Tez No: 208232
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Hukuk, Sosyoloji, Anthropology, Law, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı on dokuzuncu yüzyıl İngiltere'sinde hukuk alanında çalışmalar yapan Henry Maine'in evrimci hukuk anlayışını tartışmaktır. Maine karşılaştırmalı ve tarihi metotla, toplumun ve tarihin gelişimine ilişkin bütünsel bir bakış açısı geliştirmeye çabalarken çalışmalarını sadece birbiri ile ilişkili gördüğü toplumlarla sınırlamıştır. Maine'in ortaya koyduğu teoriler, elindeki antropolojik verilerin sınırlılığı nedeniyle büyük oranda yanlışlanmış olsa da çalışmaları sosyoloji, antropoloji, hukuk tarihi ve hukuk sosyolojisi gibi pek çok alanda ön açıcı olmuştur. Çalışmamızda bu açıdan ilk önce evrimci düşünce, ardından da Maine'in toplum ile hukuk hakkındaki görüşleri ve metodu ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discuss the evolutionary law conception of Henry Sumner Maine who studied law in England in the nineteenth century. While trying to bring a complementary perspective about the development of society and history with comparative and historical methods, Maine limited his studies with the societies he found relations with each other. Although they proved to be wrong because of the limited anthropological data, the theories Maine suggested have pioneered in many areas such as sociology, anthropology, legal history, and legal sociology. In this respect, firstly the evolutionary though, and then the opinions and methodology of Maine about society and law will take place in this study