4811 sayılı vergi barışı kanunu'nun amacına ulaşma düzeyini tespite yönelik bir inceleme: Hatay vergi mahkemesi örneği
An investigation on the results of application of the tax amnesty law numbered 4811: The example of Hatay tax court
  1. Tez No: 208267
  2. Yazar: AYŞEGÜL ATAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ülkemizde 1999 yılında yaşanan ekonomik kriz, üretimde daralma, işletmelerin finansal durumlarında zayıflama, işyeri kapanmaları, işsizlik artışı, vergilerin ödenememesi gibi sonuçlar doğurmuştur. Mükelleflerin vergi borçlarını ödeyememeleri, vergi idareleri ile aralarında ihtilaflar yaşanmasına ve kamu hizmetlerinin aksamasına neden olmuştur. Bu durum, 4811 sayılı Vergi Barışı Kanunu'nun çıkarılmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışma, söz konusu kanunun Hatay Vergi Mahkemesi'nin iş yükü ve Hatay Vergi Daireleri'nin vergi tahsilatı üzerindeki etkilerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, söz konusu kanunun uygulanması ile, Hatay Vergi Mahkemesi'nin iş yükünün önemli ölçüde azaldığı ve vergi tahsilatında, dönemsel de olsa, artış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crisis lived in 1999 had caused such results as decrease in production capacity of industry sector, financial problems in businesses, closing businesses, increase in unemployment, and problems in payment of taxes. That the taxpayers could not pay their tax debt caused disputes between taxpayers and the tax offices, and caused to break down public services of the tax courts. This condition made The Tax Amnesty Law numbered 4811 requisite. This study aims to investigate the effects of the Law in question on work load of Hatay Tax Court and tax collection of Hatay Tax Office. The findings of the study indicate that work load of Hatay Tax Court was dicreased and tax collection of Hatay Tax Office was increased by being applied the Law in question.