Kentsel örgütlenmelerin kent yönetimine katılımı(İskenderun örneği)
The participation of urban organization to the urban government (the case of Iskenderun)
- Tez No: 208266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABAHATTİN NAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son çeyrek yüzyılda yaşanan, ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmeler kent yönetimlerini hızlı bir değişime ve gelişime zorlamıştır. Yönetim anlayışında, yönetişim kavramı önemli hale gelmiştir. Değişime ve gelişime ayak uyduran kentlerde katılımlı yönetim(yönetişim) ilkeleri benimsenmiş ve buna ilişkin yeni bir düzen oluşturulmuştur. Açıklık, katılımcılık, hesap verebilirlik, temsil?vb ilkelerin, İskenderun Kent Yönetimi'ndeki alt örgütlenmelerce(mahalle muhtarları, sivil toplum örgütleri) benimsenmesi ve bu ilkelere uygulamada yer verilip verilmemesi durumu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle, kavramsal ve kuramsal çerçeve, kent yönetiminde temel olan ilkeler, katılım, açıklık, hesap verebilirlik ve temsil hakkında temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca katılım kavramının tarihsel süreçteki gelişimi de belirtilmiştir. Katılımlı yönetim kavramına ve katılımda etkili olan faktörlere Avrupa Kentsel Şartı'nda yer alan sorumluluklar ışığında yer verilmiştir. Son olarak, İskenderun'daki kentsel örgütlenmelerin yönetime katılımları konusundaki anket çalışmasından elde edilen veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economical, social and political developments, that have been experienced in the last quarter century, forced the urban governments to a rapid change and development. The concept of governance has become important in the understanding of government. In the urbans, which adapt to change and development, the government with participation (governance) principles have adopted and a new order about it has constituted. Having adopted clearness, participation, responsibility, representation, etc. principles by sub organizations (like quarter autonomous, civil society organizations) in the Iskenderun Urban Organization and giving place to those principles in application or not constitute the topic of the study. In the research, firstly, basic knowledge about conceptual and theoretical frame, the basic principles in urban government, participation, clearness, responsibility and representation are given. In addition, the development of the participation concept in the historical process is pointed out. The concept of the governance and the factors those are effective in participation are pointed out within the responsibilities which take part in European Urban Condition. Finally, there is a general evaluation within the results of the questionnaire which is about the participation to government of urban organization in Iskenderun.