Kamu hizmeti yayıncılığı ve Trt'de program üretim süreci
Public service broadcasting and the process of production at Trt
  1. Tez No: 208276
  2. Yazar: NİMET ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Her ülkenin medyası, siyasal sisteminin de bir yansımasıdır. Özerk bir kurum olan BBC, iktidardan bagımsız bir yayıncılık yaparken, TRT, hükümetlerin etkisinden kurtulamamaktadır. Bu çalısma, bir kamu hizmeti yayın kurumu olan TRT'nin kamu hizmeti yayıncılıgı yapıp yapamadıgını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalısmanın varsayımına göre, TRT siyasal iktidarların etkisi altında bir yayın kurumudur. Çünkü yasalarda ?Özerk? oldugu belirtilen TRT, özerk degildir. Siyasal iktidarların TRT üzerindeki etkisi, kurulusundan bu yana TRT tarihçesi anlatılarak ortaya konulmaya çalısılmıstır. Ayrıca, TRT'nin 2005 yılı yayın hedefleri, program önerileri ve gerçeklesen uygulamalar incelenmistir. nceleme sonuçları tablolarla ortaya konmus ve tabloların ortaya koydugu sonuçlar yorumlanmıstır. Bir yıllık inceleme sonucunda TRT'nin kamu hizmeti yayıncılıgı anlayısıyla islemedigi sonucuna varılmıstır
Özet (Çeviri)
Media in a country is also the reflection of its political system. While BBC, an autonomous institution, is broadcasting independent from government, TRT is not able to free itself from the influence of the governments. The aim of this study is to put forward whether TRT, which is considered to be in the service of public, is really in service of public broadcasting or not. In this study, it is hypothesized that TRT is a broadcasting institution under the influence governments. It is because TRT is not autonomous although it is said to be in laws. The influence of governments on TRT is put forward by explaining the history of TRT since its establishment. Besides, broadcasting objectives of TRT in 2005, program projects and applications have been analyzed. The results have been shown in the tables and the data gathered have been discussed. As a result of this study, it has been found that TRT does not follow the public broadcasting service trend.