Polisin insan hakları eğitimi ve bir model önerisi
Human rights education of the police and a proposal of a model
  1. Tez No: 208275
  2. Yazar: ALİ NİYAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir toplumun temel ihtiyaçlarına bakıldıgı zaman güvenlik, saglık ve egitim ihtiyacı basta gelen ihtiyaçlar arasındadır. Güvenlik ihtiyacı ise bütün bu ihtiyaçların arasında birincil sırayı alabilecek en temel ihtiyaç ve de haktır. Dolayısıyla güvenlik ihtiyacı insanın kendisi dısında olusabilecek olan tehlikelere karsı ortaya çıkacagından baskalarınca saglanması gerekmektedir. Nitekim modern toplumlarda da bu görev güvenlik kuvvetlerine daha özelde de polislere verilmistir. Arastırmada ele alınan konulara bakıldıgı zaman insanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan güvenlik ihtiyacının ne ölçüde kimler tarafından saglanması gerektigi ve bu konuda alınan egitimle yapılabilecek olan iyilestirmeler ve genel durum hakkında bilgiler yer alacaktır. Güvenlik kuvvetlerinin insanların güvenlik ihtiyacının karsılanması konusunda göstermis oldukları hassasiyet ve almıs oldukları egitimle gelmis oldukları son durum ile karsılasılan sorunlara yönelik olarak bir degerlendirilme yapılmıstır. Polisin egitimi ve insan hakları konusunda bu zamana kadar yapılmıs birçok çalısma bulunmasına ragmen ortaya net bulgularla somut öneriler koyabilmek mümkün olmamıstır. Ancak; ne var ki yapılan her çalısmanın polisin gerek mesleki konularda almıs oldugu egitimler bakımından gerekse de insan haklarının daha iyi anlasılabilmesi konusunda son derece faydalı oldugu görülmektedir . 2 Nitekim Avrupa Birligi uyum yasaları çerçevesinde gerçeklestirilen yasa degisiklikleri basta olmak üzere insanlarımızın kendi haklarının neler oldugunu bilmeleri polisin insan hakları konusunda daha hassas davranmasını saglamıstır
Özet (Çeviri)
When basic necessities of human being is considered, the requirement of security, health and education become the first requirements. The requirement of security may come in the first of all of these requirements and it is a right. The requirement of security is essential fort he dangers which are not caused by the human being and therefore it should be obtained by others. So this duty is given to the security forces in modern societies and especially it is the duty of the police. When you have a look at the subjects of the study, you will find information about the requirement of security of human beings which is the most basic requirements, and how and by whom its hould be obtained, and the improvoments of which can be done by the education and general information about the subject. The sensibility of security forces for the necessities of human being has been shown and their latest training on the subject and a valuation of the problems of the situation has been done. Although a lot of studies have been carried out lately, it has been impossible to put forward suggestions with clear findings. However; it has been seen that each study has been very useful either fort he Professional education or fort he beter understanding of the human 2 rights of the police. As a matter of fact, in the frame of the reform proses of EC laws our people became aware of their rights and this helped the police to be more sensetive about the human rights.