Enerji politikalarının Türkiye ekonomisi üzerine etkileri: Türkiye için genel denge analizi
Effects of energy policies on Turkish economics: A general equilibrium analysis for turkey
- Tez No: 208297
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HAŞİM KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma enerji politikalarının Türkiye ekonomisi üzerine kısa dönem etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen ve yapısal temelleri 1998 yılı girdi-çıktı tablosu üzerine kurulan Türkiye Enerji Genel Denge Modeli(TurEGEM) 40 üretici sektör, 52 mal ve hizmet, bir temsili hane halkı, devlet ve dış dünyadan oluşan çok sektörlü bir makro ekonomik modeldir. TurEGEM, Johansen (1960) çok sektörlü model geleneğinden türetilmiş olan ORANI türü bir modeldir. Bu tür model yaklaşımının çözüm algoritması eşanlı doğrusal olmayan denklem sistemlerinin doğrusallaştırılması ile mümkün olmaktadır. Modelde Türkiye ekonomisinin piyasa yapısında rekabetçi sektörlerin yanı sıra tekelci sektörlerin de olabileceği, her sektörün bir mal veya hizmet üretebileceği ancak bazı sektörlerin (örneğin, petrol ürünleri üreten rafineri sektörü) çok ürünlü (multi-product) mal ve hizmet üretebileceği varsayılmaktadır. Bununla birlikte, elektrik üretimi ile iletim ve dağıtımı ayrı sektörler olarak ayrıştırılmıştır. Model başlıca üç ana politika deneyini analiz etmektedir; Birincisi dünya petrol ve doğalgaz fiyatlarının artış şokunun, ikincisi petrol ürünlerinin ithal ve yurt içi satış vergilerindeki düşüşün, üçüncüsü enerji sektörüne uygulanan düzenleyici reformların verimlilik artışının ekonomiye etkileri analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze the impact of energy policies on the Turkish economy. General Energy Equilibrium Model for Turkish Economy (TurEGEM) which has been developed for this intention and it?s structural basis has been established on 1998 input-output table, is a multi-sectoral macro-economic model consisting of 40 production sector, 52 commodity and service, one representative household, government and rest of the world. TurEGEM is an ORANI type model derived from Johansen (1960) multi-sectoral model tradition. The solution algorithm of this type of model approach is only possible with the linearization of simultaneous non-linear equation systems. In this model, it is assumed that competitive sectors as well as monopoly sectors can be included in the market structure, each sector will produce one single commodity or service, but some sectors (e.g. refinery sector producing petroleum products) may produce multi-product commodity or service. Beside this, electricity production and transmission-distribution is disaggregated as different sectors. The model mainly analyzes the three main political experiments; first, the price shock of world petroleum and natural gas, second the effects of a decrease in import and domestic sale taxes, third the effects of efficiency increases due to regulatory reforms in energy sector on Turkish economy.