Avrupa birliği'nde lobicilik: Sivil toplum uygulamaları örneği (olay incelemesi)
Lobbying in Europe: Non-govermental organisation application examples (case study)
- Tez No: 208296
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Avrupa Birliği, 25 üye devletten dolayısıyla 25 farklı kültürden oluşmaktadır. Birlik, Uluslarası ?lişkiler litaratürüne yeni kavramları kattığı gibi kurumsal yapısıyla ve karar alma süreçleriyle benzersiz özellikler taşımaktadır. Avrupa Birliği'ne üye ve özllikle de aday devletlerin sivil toplum kuruluşlarının, kendilerini ifade etme ve çıkarlarını savunabilmeleri için, Birliğin kurumsal yapısını ve karar alma süreçlerinin aşamalarını iyi bilmeleri bir zorunluluktur. Bu bağlamda ?lobicilik? vazgeçilmez bir halkla ilişkiler yöntemi halini almıştır. Bu çalışmada Türk Sivil Toplum Kuruluşlarından TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve ?KV'nin (?ktisadi Kalkınma Vakfı), Avrupa Birliği bünyesinde yaptığı lobicilik çalışmaları olay incelemesi (case study) yöntemi kullanılarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The European Union consists of 25 state members; meaning 25 different culture. Union not only brings new concepts to International Affairs literature but also is unique with its institutional framework and its decision making processes. The non-governmental organizations of member states and especially member candidate states should have knowledge about the institutional framework and the phases of decision making processes of the European Union In order to express theirselves and preserve their benefits. In this context ?lobbying? has become an indispensable public relations practice. This research examines the lobbying actions of the Turkish non-governmental organizations in European Union; by using the case study method in TOBB (The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey) and IKSV (Economical Development Foundation)