Medeni usul hukukunda aleniyet ilkesi
The principle of publicity in civil procedure
- Tez No: 208301
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Adaletin basta gelen garantilerinden biri davaların kapalı kapılar arkasında degil, hâkimiyetin gerçek sahibi olan ve aynı zamanda devlet faaliyetlerini nihai olarak denetleyen halkın gözü önünde cereyan etmesidir. Hukuk sistemimizde aleniyet ilkesi verilen önem nedeniyle Anayasa'nın 141. ,HUMK'un 149. , CMK'nın 182. ve YUK'un 18. maddesinde düzenlenmistir. Adil yargılamanın unsuru olan aleniyet, davanın tarafları yanında isteyen herkesin , yargılamanın gerçeklestirildigi, durusmaların yapıldıgı oturumların icra edildigi yere girip, bizzat yargılamayı izleyebilme imkanına sahip olmasıdır. Medeni usul hukukunun amaçları arasında yer alan, sübjektif hakkın saglanması için, adil yargılamanın bir unsuru olan aleniyet ilkesine uyulmus olması, gerçegin bulunmasına yardımcı olacaktır. Adil yargılama hakkını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bir kanunla uygun bulmak suretiyle iç hukukun bir parçası haline getirmistir. Avrupa nsan Hakları Sözlesmesinin 6. maddesi ve Anayasanın 36. maddesi, herkesin adil yargılanma hakkına sahip oldugunu hüküm altına almıstır. Aleniyet ilkesinin çekismesiz yargıda uygulanması, çekismeli yargıya göre daha dardır. Bunun sebebi de çekismesiz yargıda durusma yapma zorunlulugunun olmamasıdır. Temyiz mahkemeleri önündeki incelemeler eger davanın maddi yönünü de içeriyorsa veya sanıgın sorumlulugunun tespit edilmesi gerekiyorsa aleni olarak yapma zorunlulugu dogacaktır. Hem anayasada hem HUMK'da hem de AHS'nin 6. maddesinde açıkça belirtildigi üzere genel ahlak, kamu düzeni ve milli güvenligin tehlikeye düsmesi sebebiyle durusmaların aleniyeti kaldırılabilir.Bu husus gerekçede belirtilir Doktrinde, aleni yapılması gereken bir durusmanın gizli yapılması halinde bunun Yargıtay tarafından bozma sebebi sayılmayacagı, durusmanın gizli yapılmıs olması sonuca etkili ise, ancak o zaman bir bozma sebebi teskil edilecegi kabul edilmektedir. Ancak, her durumda kanuna uygun davranmak hem hukuk adına hem de o kanunun uygulandıgı toplum adına gereklidir.
Özet (Çeviri)
One of the foremost guarantees of the justice is that the hearings are given in full view of public as the real holders of the sovereignty and the final inspectors of the government activities instead of behind closed doors. The principle of publicity is arranged by the Article 141 of the Constitution, 149 of Code of Civil Procedure, 182 of Code of Criminal Procedure and 18 of Code of Administrative Procedure as a result of the importance attached thereto. As a component of fair hearing, the publicity means that anyone, other than the parties in dispute, can have access to the venue of sessions, where the trial is carried out, and personally follow the hearing. In order to ensure the subjective right, which is amongst the aims of civil procedure, compliance with the principle of publicity as a component of fair hearing will help us in finding the truth. Republic of Turkey has also made the right of fair hearing a part of domestic law by means of a law. Article 6 of European Convention on Human Rights and Article 36 of the Constitution have set out that everyone has the right of fair hearing. Application of the principle of publicity to non-contentious jurisdiction is more limited than contentious jurisdiction. Its reason is that there is not necessity to conduct hearing in non-contentious jurisdiction. If the examinations before the courts of appeal also involve the material aspect of the case or if it is required to establish the responsibility of the suspect, there shall be the necessity of conducting the hearing publicly. As clearly specified by the Constitution, Code of Civil Procedure, and Article 6 of European Convention on Human Rights, the publicity of hearing can be removed by reason of public morality, public order and risk of national security. This is clarified in the legal ground. In the doctrine, it is accepted that the court of appeal shall not consider the closed session of a hearing that was supposed to be open as a reason for quashing, but the closed session of a hearing will only be considered as a reason for quashing if it affects the result. However, acting in accordance with the law in any case is necessary in the name of both the law and society where that law applies.