Kültür-siyaset ilişkisi: Türk basınında Orhan Pamuk'un nobel ödülü'nü kazanmasının sunumu
Relationship between culture and politics: Presentation of Orhan Pamuk's nobel award in Turkish press
- Tez No: 208302
- Danışmanlar: DOÇ.DR. D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kültür ile siyaset arasındaki iliski, çogunlukla kutupsallastırmaya maruz kalmaktadır. Bir yanda kültürel alana tarafsızlık, çogulculuk, evrensellik sahası olarak bakılmakta ve diger toplumsal iliskiler karsısında özerklik atfedilmekteyken, diger yanda kültürel alan tamamıyla siyasal iliskilerin belirledigi ya da siyasetle özdes bir alan olarak görülmektedir. Bunun sonucu, ya kültürün siyaset üstü bir düzeye ya da siyasete özdes düzeye çekilerek elestirel gücünü kaybetmesi olmaktadır. Türkiye'de kültür tarih boyunca nihai Batılılasma hedefi için bir araç olarak görülmüs ve kullanılmıstır. Öte yandan 1980'ler sonrası siyasal alanın belirli ölçüde kapanmasıyla, söylem patlaması görünümünde, bir derece özerklik kazanmıstır. Türkiye'de kültür-siyaset iliskisinin nasıl algılandıgını ve bunun Batılılasma projesiyle baglantısını ortaya koymak için, Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmasının ertesinde 13-19 Ekim 2006 tarihleri arasında, Türkiye basınının ideolojik yönelim olarak farklılasan 4 gazetesinde ?Radikal, Cumhuriyet, Zaman, Hürriyet- Ödül üzerine yayınlanan köse yazıları ve makaleler serbest metin çözümlemesi aracılıgıyla incelenmistir. Bu analiz sonucunda, Türk basınında kültürel alanın tarafsızlıgını savunan estetik kültür söyleminin de, siyasal alanla özdesligini savunan asırı siyasallasmıs kültür söyleminin de temelde Batı karsısındaki bir konumdan kaynaklandıgı ortaya konmus ve iki söylemin arkasındaki temel varsayımları bu konumun belirledigi gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
The connection between culture and politics is mostly subjected to a polarization. On the one hand, culture is seen as a field of neutrality, pluralism, universality and attributed an autonomy over the other social relations; on the other hand, culture ise treated like a field determined completely by political relations or identical to politics. The result is that culture loses its critical force by either being moved to a level above politics or identical to politics. In Turkey, culture has historically been seen and used as a means towards the ultimate goal of Westernization. However after the 1980s, due to a certain degree of tightening in the political field, culture gained certain degree of autonomy in the appearance of an explosion of speech. With the aim of pointing out how the connection between culture and society is perceived and how this perception is related to the Westernization project, related columns and articles published in four ideologically different newspapers of Turkey -Radikal, Cumhuriyet, Zaman, Hürriyet- have been analyzed with a time frame of October 13th to 19th 2006. With this analysis, it has been displayed that both the aesthetic discourse of culture which argues for the neutrality of cultural field and over-politicized discourse of culture which argues for an identity between culture and politics grow out from a position against West and fundamental assumptions behind both these discourses are determined by this position.