Televizyonda siyasal propaganda ve Akp
Political propaganda in television and Akp
- Tez No: 208300
- Danışmanlar: PROF.DR. SEZER AKARCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Türkiye'de 3 Kasım 2002'de yapılan genel seçimlerde seçime katılan büyük partilerin hemen hepsinin seçim kampanya faaliyetlerinde bulunduğu gözden kaçmamaktadır.Bu partilerden biri de AKP'dir.Tezin yoğunlastığı alan ise;3 Kasım 2002 genel seçimlerinden 1 yıl önce kurulan bir partinin, çok partili dönemde üçüncü kez tek basına iktidara gelmis olmasında yürüttüğü seçim kampanyasının rolünü irdelemektir.Bu analizin yapılabilmesi için arastırmanın birinci bölümünü olusturan siyasal iletisim kavramı ve bu kavramla bağlantılı olarak propaganda kavramı , siyasal reklam kavramı ve siyasal kampanya alanındaki yeni yaklasımlar incelenmistir. AKP, 2001 yılında kurulmus olması, ona genç bir parti görünümü kazandırmıs olsa da, bu partinin ana eksenini, Fazilet Partisi'nden kopan ?yenilikçi? kanat olusturuyordu.Erdoğan, partinin kurulusundan sonra her ne kadar ?Milli Görüs? gömleğini çıkardık diye beyanlarda bulunsa da gerek medya gerekse de kitleler bu açıklamayı uzun bur süre sorgulamıstır. AKP'yi daha iyi analiz edebilmek amacıyla , tezin ikinci bölümünde Türkiye'de siyasal ?slam'ın partilesme süreci incelenmistir.Bu bölümün baslığı altında ise, MSP, MNP ve Refah Parti'si incelenmistir. Tezin üçüncü bölümünde ise, AKP'nin kurulus asaması, AKP'nin seçim kampanyasındaki farklı yönleri, yaklasımları ve teknikleri ele alınmıs ve geçmis kampanyalardan farkları ya da benzerlikleri irdelenmistir. Tezin dördüncü bölümünde ise, 2002 genel seçimine 1 ay kala 3 gazetede, Merkez-Sol'u (Cumhuriyet), Merkez'i (Hürriyet) ve Merkez-Sağ'ı (Zaman), AKP ile ilgili çıkan haberler ve köse yazıları ve mansetten verilen fotoğraflar incelenmistir. Tezin besinci bölümünde ise, AKP'nin siyasal kampanyasındaki yeni yaklasımları incelenmistir. Tezin sonuç bölümünde ise, AKP'nin siyasal kampanya faaliyetleri ve seçim döneminde izlemis olduğu seçim stratejileri analiz edilmis ve bu çerçevede incelenen 3 gazeteden elde edilen bulgular yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the 4 November 2002 general election and AKP?s political communication strategies. In the first part, the theoretical frame is presented .These are political communication, propaganda and political advertisement. After that, ?Political Advertising ? activities that?s in the world and in Turkey are reminded. The second part of the study includes Political Islam?s, brief historical development ,aims and politics. Considering with these concept ,it is touched on some assumption with discourses in the some periods of time and methods of political advertising. The third part of the study, AKP?s position in Turkish political life is examined. This part is also dealing with AKP?s campaign activities The fourth parth includes analyses of AKP?s political campaign activities on the 4 November 2002 general election. In this part ,news texts on the newspapers (Cumhuriyet,Hürriyet,Zaman) between the period of 1 October 2002-2 November 2002 are analysisied.And also, AKP?s photographs, which appeared on the front page of newspapers (Cumhuriyet,Hürriyet,Zaman) between the period of 1 October 2002-2 November 2002 are analysisied. The last part of the study is mainly focusing on new approaches of AKP?s political campaign during the 4 November 2002 general election. According to these new approaches, AKP?s political campaign , became more academic, more personal, more technical, and more mediatic,