Pop art'da kadın imgelemi
Woman image in pop art
  1. Tez No: 208388
  2. Yazar: KAROLİN FİŞEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Pop Art günümüz sanatında kullanılan popüler imgelerin kullanımını başlatmıştır. Pop Art' da oldukça yoğun kullanılan tüketim nesneleriyle birlikte kadın imgesi de oldukça kullanıldı. Pop Art betimlemeci sanata ve keskin boya işine dönüşü işaret etti. O zamana kadar takdir edilmemiş kitle kültürünün ve sıradan ticaretin imaj ve objelerini değerlendirilmesi ve takdiriydi bu hareket. Pop Art' ın başladığı dönemde, yani 1950' lerde dünyada özellikle Amerika' da bir cinsel uyanış yaşanıyordu. Bunun etkileri sanatta da kendisini hissettirdi.1950' leri kasıp kavuran Soyut Dışavurumculuk akımına tepki olarak doğan Pop Art' da figür ve özellikle kadın figürü yoğun olarak kullanıldı. Pop Art sanatçılarının kadın imgesini kullanmaları da ya bir tüketim nesnesiyle birlikte yada bir tüketim nesnesi gibi olmuştur. Kimi eleştirmen bunu ironik bulurken kimisi aşağı sanat olarak nitelendirmiştir. 1960' larda bir çıkış yaşayan feminist sanatçılar da Pop Art' ın kullandığı gibi kadının meta olarak kullanımını eleştirmiştir. Günümüz sanatında da halen popüler imgeler kullanılmakta. Bir dönem moda olan ?pin-up? geleneği şimdi başka türlü var olmakta. Popüler kültürün yüksek sanat mertebesine oturtulmasıyla avangard ve kitch arasındaki sınırların parçalanışı günümüzün tanınmış sanatçılarının yolunu açmıştır. Ve kadın imgesi bir meta olarak mı kullanılıyor yoksa bunlar ironi mi hala tartışılıyor. ANAHTAR KELİMELER: Pop Art, 1950'ler-60' lar, Kitch, Tüketim olgusu, Popüler kültür.
Özet (Çeviri)
Pop Art has started using populer images in contemporary art. Within the consumptive things ,that was used intensive in Pop Art, woman image was used too. It marked a return to sharp paintwork and representational art. It was an appreciation of theretofore unappreciated objects and images of mass culture and ordinary commerce. In 1950?s as pop art was started there was a sexual awaking in the world, espeacially in Amerika. It was felt in art too. In Pop Art ,born as a reaction of 1950? s Abstract Expressyonism, they were used figures and as much as woman images. The use of woman image in Pop Art was either with an object of consumption or as a consumption object. Some of critics determine it ironic some thinks as a low culture. The feminist artists in 1960? s critized using woman as a merchandise. In contemporary art there is still a use of populer images. The ?pin-up? culture that was very fasionable in a time is existing in a different way. By the popular culture take position as high art, the borders between avangard and kitch was broken down it was given rise to today?s popular contemporary artists. And is the woman image using as a merchandise or it? s just an irony? It is still disgussing. KEY WORDS: Pop art, 1950?s-60?s, Kitch, Consumption, Populer Culture