Günümüz Türk kadın ressamlarından bir kesit
  1. Tez No: 72180
  2. Yazar: HÜLYA KARA
  3. Danışmanlar: TEOMAN SÜDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Kadın, yüzyıllar boyu sanatın vazgeçilmez imgelerinden biri olmuştur. Bu konumuna rağmen sanatçı olarak varlığını duyurması ve gelişim çizgisi buna paralel bir yol izlememiştir. Başlangıçta eşit olan kadın ve erkek arasında yaratılan farklılıklar, toplumsal çıkarlara bağlı, tarihsel koşullandırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Türk toplumunda kadın, erkekle eşit konumdayken, İslamiyet'in kabulünden sonra geri plana itilmiştir. Batılılaşma çabaları doğrultusunda gündeme gelen kadın sorunları ile toplumdaki yerini almaya başlamıştır. Osmanlı dömeninde, kendisine toplum içinde bir tanım getirmek isteyen Türk kadını öncelikle eğitim göreceği İnas Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurulmasındaki katkısı ile kimliğini vurgulamıştır. 1916 yılında başlayan“Galatasaray Sergileri”ne erkek sanatçılarla birlikte katılmıştır. Bu bir Türk kadını için oldukça anlamlıdır. Daha sonra, açılan Avrupa burslarına başvuran kadın sanatçılar başarı göstererek, devlet tarafından verilen bu burslarla yurtdışında eğitim görebilme fırsatını elde etmiştir. Genellikle varlıklı ailelerin kızları olan bu ilk ressamlarımız, başlangıçta naturalist ve gerçekçi üsluptaki, natürmort, peyzaj resimlerine izlenimci görüşü de eklemiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra gerçekleştirilen devrimler, toplum yaşamını olumlu yönde etkilemiştir. Bu devrimlerle kadın yasalar karşısında erkekle eşit konuma gelmiştir.Sanayileşme sonucu, özellikle 1960-70 yılları arasında köyden kente göç edenler, kent görünümlerinin değişmesine, kent nüfusunun artmasına ve kültür değişimine neden olmuştur. Doğa, su ve havanın kirlenmesi sonucu çevre kirliliğinide birlikte getiren nüfus artışı, ressamların konularına da girerek toplumsal içerikli figüratif resimlerin yapılmasına neden olmuştur. Ayrıca bu dönemde A.B.D. 'de başlayan feminizm hareketi Türk kadını tarafından da benimsenmiştir. Bu etki diğer mesleklerde olduğu gibi resim sanatında da yeni görüşlerin oluşmasına neden olmuştur. 1980 yıllarında bazı kadın ressamlar toplumsal olayları farklı açılardan ele alarak yorumlamaya ve, kendilerine özgü bir çizgi oluşturmaya başlamışlardır. Bu dönemde kadın ressamlardan bir bölümü kendi iç dünyalarını, cinsiyetlerini ve kadının toplum içindeki yerini sorgulamakta ve düşüncelerini çalışmaları ile izleyiciye yansıtmaktadır. Giderek psikolojik yönden kendisini etkileyen ruhsal baskıdan kurtulmuş ve kimlik tanımlamasına girerek başarılı sonuçlar elde etmiştir. 90'lı yıllarda bir grup kadın ressam tuval resminin dışına çıkarak çalışmalarını özellikle sosyo-kültürel alanda yoğulaştırmıştır. Güncel malzemeleri, enstalasyon sanatında kullanarak izleyici ile daha rahat bir ilişki kurmayı başaran sanatçılar yurtiçi ve yurtdışı sergilerle uluslarası bir dili yakalamışlardır. Cumhuriyetin ilk dönemlerinde, Avrupa'daki eğitimlerini tamamlayarak yurda dönen kadın ressamlar, Avrupa'da tanıdıkları yeni sanat akımlarını, yapıtlarında uygulayarak izleyiciye aktarmışlardır. Cumhuriyet dönemiyle birlikte, çalışmalarına güncel ve yeni yaşam tarzını, özgün bir biçimde vermeye çalışmışlardır. Aynı duyarlılığı peyzaj çalışmalarında da gösteren ressamlardan bazıları fovist, kübist ve konstrüktivist üslupta örnekler verirken bazılarıda empresyonist üsluptaki çalışmalarını sürdürmüşlerdir. VICumhuriyetin ilk yıllarında, sanatçılar ülkenin çeşitli yörelerine gönderilmişlerdir. Bu dönemde Anadolu'ya gönderilen kadın ressamlarda olmuştur. Yurt gezilerine katılan bu sanatçılar gittikleri yörelerin yaşam tarzını ve koşullarını resimlerine aktarmışlardır. 1950'li yıllar ve sonrası Türk resim sanatı için önemli bir dönem olmuştur. Türkiye'de çok partili dönemin başlamasıyla birlikte değişik düşüncelerin oluşmasına ortam hazırlanmıştır. Bununla birlikte resim eğitimi veren başka okulların da açılması ve özel sektörün sanatla ilgilenmeye başlaması, değişen sanat ortamının belirtileri olmuştur. Etkinliklerini gruplar şeklinde sürdüren sanatçılar, 1950'li yıllardan sonra, bireysel eğilimler şeklinde bir arada sürdürmüşlerdir. 1960 yıllarında, ülkedeki yabancı yayınların artması ve yurt dışına gidenlerin çoğalması, farklı görüşleride beraberinde getirmiştir. Bu yıllarda daha çok soyut tarzda çalışmayı yeğleyen kadın ressamlar, minyatür ve kaligrafi sanatından da etkilenerek yarı soyut resimlerde yapmışlardır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY For centuries, women have always been an unavoidable image of art. Despite this fact, women's artist expression and development have never been parallel to this. Discrepancies between men and women, who were equal at the beginnig, were created as a result of historical enforcements related to social interests. Differences between men and women appeared as man become more productive and economically power full and as private proprietorship developed causing the problem of inheritance. By the evolution of the societies, place of women in production, social life and family has changed. But the inequality of men and women continuend until today despite the rights women has got. Altough today half of the wold's population (% 50) is women and they fill in the two third (% 66) of the working hours, the women own only ten percent (% 10) of the world's income. In civilized western countries the basic subject that women work with are ensuring that the legally established equality is applied fully and giving an end to the differences in social and political life on employment, payment and general and occupational education. VlllBut in developing countries women face the problems like rising the standarts of general and occupational education, culture level and working and living conditions. Discrimination of sexes was forbidden by the Universal Report of Human Rights. But it wasn't put into practice. Industrialization and the cheapness of woman-child labour brought forth with then new problems including the struggle for women rights. Before Islam, Turkish women had equal rights with men and were close to men in having the control of the society. By the acceptance in having the control of their power. Though Turks accepted Islam in 10 th century, place of women was like it had been before Islam until 14 th century. From that century on women had very restricted and limited rights within Islamic laws and lost their independence in the family. The wives of the rulers of the state were locked up at the Harem and were given the only occupation of looking after their husbands and cilhdren. Women of the Harem were of secondary importance becouse they didn't take part in the production. Women started to increase their importance by thair problems in the struggle to get westernized. During the Ottoman Empire, some Turkish women who wanted to redefine themselves in society, First emphasized their presence with their support in the openning of“Inas Sanayi-i Nefise Mektebi”which is an art school, where they would be educated. Then, with men, they contributed in the Galatasaray Exhibitions, Which started in 1916. This was really very significant for Turkish Women Later on, as women artists were successfull with the Europeon Scholarships, they were given state scholarships too and had the opportunity reciere education abroad. IXIn the beginning Our first women artists who were usually from wealthy families, painted still-lifes and landscapesin naturalistic and realist manners. However, later on an impressionist style also became popular. The revolutions in the Turkish Republic had a positive effect on social life. Due to these revolutions women became equal with men by law. In the early times of the republic, all some women artists who had completed their studies abroad, retuned to Turkey. They wanted to express the western approach to art by using the new art styles they encounted in Europe, after interpreting them for themselves. By the period of Republic, they were trying to reflect the new, everyday life style in an oriiginal way. Some of the artists who had a similar sensibility towards landscapes too, gave ezamples in fovist, cubist and constructivist styles, while others continued to in the impressionist style. In the first years of the Republic, artists were sent to different parts of the country. During this period there were also been women artists who were sent to Anatolia. The artists who took part in these travels expressed the life styles and living conditions of the places they went to in their paintings. 1950's and the following years have been important periods for Turkish Art of Painting. With the of a multi-party state an environment devolped with growth variations in thoughts, In addition to this, the openning of other art schools and private concerns about art can also be seen as the sings of changing artistic environment. Artists who had been acting out their facilities in groups, started to act individually after 1950's.In 1960's the rise (increase) in foreign publishings and travels abroad brought new approaches. Women artists preferred to work with abstract subjects in these years but then, being inflenced impressed by miniatures and caligraphy they started to work on semi-abstract paintings too. 60's are the time in which abstracte experiments speed up and varify in Turkish painting. Tendencies defined as“Lyric abstractions”or“abstract expressionism”appeared. They were sometimes very different sometimes common. While some artists use geometric abstractions in their works of art, other prefer a freer way of art. As a result of industrialization especially between 1960's-1970's imigrants from the villages to cities caused a changes in the cities; both culturally and an, creas in pop change. The increase in population caused and pollution of nature, water and air caused the artists to work with socially implied figurative paintings. However during at the same time the feminist movement which started in the U.S.A. gained support from Turkish women, and as in other occupations, in art too,new approaches appeared. In the 1980's some women artists started to interpret social events from different points of view and to from trend of their own. During this period time some of the women artists questioned their inner worlds, their sex, their status in society. They and reflected these thoughts to the audiences with their works of art; And in time, they broke the chains of spiritual (depression) which affected them psychologically and won a great succes by defining their identity. XIWoman artists express their long lasting studies, observations and aggregations. But most artists today use what the technology provides and express themselves out of canvas too. Woman artists boldly express the conceptual studies which the man artists follow later on. In recent years there is a great increase in the number of women artists. Evaluating this increase with value given to art in Turkey, is a mistake. Because in our society painting is considered to be a“woman work”. Most of the woman artists, use the concept of woman in their paintings and discuss the problems of woman through different points of views. Along with their role in education also with their studies and publishments, they struggle to bring forth and reconstruct the place of woman in the frame of thought. In the 1990's a group of women drew away from canvas painting and directed their works energy to socio-cultural areas. The Artists image who succeeded in getting into a good communication with the audience by using everday materials in installation art can now have an international languange with the exhibitions in Turkey and abroad.