Nur Koçak'ın pop sanat, foto-gerçekçilik, feminist sanat ve posta sanatı içerisinde incelenmesi
An evaluation of Nur Koçak?s works in the context of pop-art, photo-realism, feminist art and post-art
- Tez No: 241447
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada Nur Koçak'ın resimleri, 1950'li yıllardan itibaren başlayan Pop Sanat ve bu akımın açtığı alanlardan biri olan Foto-Gerçekçilik, Feminizm'in etkisiyle ortaya çıkan Feminist sanat ve Posta Sanatı içerisinde, belli sınırlılıklar korunarak incelenmiştir.Koçak'ın, içerik olarak Pop Sanat akımında kullanılmaya başlanılan popüler kültür imgelerinden beslendiğini ve yöntemsel olarak da Foto-Gerçekçi anlayışa yakın durduğu söylenebilir. Koçak'ın sanat hayatının ilk evrelerinden bu yana ele aldığı konuların başında, tüketim kültürü ile özdeşleşen nesneler ve bu nesnelerin kadının toplumsal olarak algılanışına bağlı olarak biçimlenen kadın imgesi ile bütünleşme biçimleri yer almıştır. Yapıtlarının konusunu daima ?kadın?ın oluşturmasında Feminist Sanat'ın doğrusal bir etkisi olduğu söylenemez; öte yandan, ele aldığı problemin bu sanat hareketi içindeki birikimle iletişim kurmayı doğal hale getirdiği açıktır. Kadının sanat tarihinin bütünü içinde, şu ya da bu çerçevede sanatın konusu olduğu gerçeğine dikkat çeken Koçak, bir bakıma, bu sürece müdahale eden bir bakış açısıyla üretmiştir işlerini. Koçak'ın, sanatı daha geniş kitlelere yayma düşüncesini kendi sanat eyleminin önemli bir öğesi olarak gördüğü söylenebilir; hem Pop Sanat'a olan yakınlığı hem de sıra dışı bir iletişim biçimine denk düşen Posta Sanatı'nın içerisinde yer alması bu bağlamda ele alınabilir.Nur Koçak'ın bir sanatçı olarak tutumunu çeşitli yönleriyle incelemeyi amaçlayan bu çalışma, dönemin çeşitli düzlemlerdeki belirleyenleri göz önünde bulundurularak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study Nur Koçak?s paintings have been examined within certain limits in the context of pop-art, which starts in 1950s, and photo-realism, which is considered to be a field the trend of pop-art has initiated, and Feminist art under the influence of feminism, and post-art.It can be said that Koçak, as content, makes use of images of popular culture widely in use in Post-art movement and that she prefers the principles of Photo-realism in terms methodology. From the early years of her artistic life, the main themes Koçak deals with in her works are objects that are closely associated with the culture of consumerism, and how these objects are characterized with an image of woman together with the way how woman herself is perceived in society. Although it can not be said that Feminist art has a direct impact on Koçak?s preference of ?woman? as the theme of her Works, it is clear that the problem she deals with necessitates communication with an accumulation of knowledge in this movement. Koçak, who points out that in the history of art, woman, in one way or other, has been a theme of art, has produced her works with a perspective which intervenes in this process. Koçak sees the idea of spreading art to masses as an important element of her own act of art; therefore, both her being familiar with Pop art and her being in Post art which introduces an extraordinary form of communication might be considered in this context.This study aiming at examining Nur Koçak?s attitudes as an artist from different perspectives has been carried out with various characteristics of that time period in mind.