Seçim çevrimleri teorileri: Türkiye ekonomisi üzerine bir inceleme (1950-2006)
Political business cycles : A case of Turkey(1950-2006)
  1. Tez No: 208402
  2. Yazar: KEMAL ERKİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. UĞUR SELÇUK AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Seçim Çevrimleri Teorileri, seçim sürecinde politik ve makroekonomik degiskenler arasında karsılıklı etkilesim sonucu ekonominin nasıl davranıs sergileyecegini analiz etmektedir. Seçim öncesi dönemde para arzı ve kamu harcamalarını arttırma yönünde hareket eden iktidar, bu yolla issizligi azaltmak, bireylerin kullanılabilir gelirlerini veya refah düzeylerini arttırmak suretiyle yeniden seçilme ihtimalini maksimize eder. ktidar, seçim öncesinde uygulanan genisletici ekonomi politikasının enflâsyonist etkisini ortadan kaldırmak için seçim sonrasında bu kez daraltıcı ekonomi politikası uygular. Seçim çevrimleri veya issizlik, enflâsyon, büyüme oranı gibi makroekonomik degiskenlerde görülen salınımlar, oy maksimizasyonu güdüsü ile hareket eden iktidarın, seçimler yaklasırken uyguladıgı genisletici, seçimlerden sonra ise daraltıcı ekonomi politikalarının sonucunda olusur. Bu tezin temel amacı, 1950?2006 yılları arasında Türkiye'de iktidara gelmis siyasi partilerin, yeniden seçilebilme olasılıgını maksimize etmek için para arzı, kamu harcamaları gibi politika araçlarını kullanarak issizlik, enflâsyon ve büyüme oranı gibi makroekonomik degiskenlerde çevrimlere sebebiyet verip vermedigini analiz etmektir. Analizlerde iki yöntem kullanılmıstır. Bunlardan birincisi ilgili parametrelerin seçim dönemindeki oransal degisimlerinin, Geleneksel Oportünist Seçim Çevrimleri Teorisi'nin öngörüsü ile örtüsüp örtüsmediginin analizidir. kinci yöntem ise, seçim yılına ait seçilmis parametrelere iliskin verilerin, bir önceki seçim yılı ile analiz edilecek seçim yılı arasında kalan yılların ortalamasına oranlanması ile bulunan rasyonun, referans degeri ile karsılastırmasına dayanmaktadır. Analiz edilen seçim döneminde, seçim çevrimlerinin var oldugu veya iktidarın, ekonomi politikası araçlarını salt seçim amaçlı kullanılmıs oldugu sonucuna varılması için her iki yönteme göre issizlik, enflâsyon, büyüme, kamu harcamaları ve para arzı, parametrelerinin tamamının, es-zamanlı olarak seçim çevrimlerinin varlıgını desteklemelesi gerekmektedir. 1950-2006 yılları arasında gerçeklestirilen genel seçimlerde, her iki yönteme göre yapılan analizlerde, söz konusu bes parametrenin es-zamanlı olarak seçim çevrimlerinin varlıgını destekleyecek biçimde hareket ettikleri görülmediginden; anlize dilen dönem içerisinde gerçeklestirilen hiçbir genel seçimde seçim çevrimlerinin var oldugu kesin olarak söylenememektedir.
Özet (Çeviri)
The theory of the political business cycle (PBC) analyzes the interaction of political and economic systems. The term PBC refers to an economic pattern deliberately created by incumbent governments in order to enhance their chances of being re-elected. According to PBC model the ruling party and incumbent administration try to boost the economy before elections to curry favor with voters. They increase government spending and use expansionary monotary policy to reduce unemployment, which they believe is helpful in winning votes. As a result of this loose monetary and fiscal policy, there ise a tendency towards high inflation around the election, which government tries to suppress after elections. To do this, the government contracts the money supply and government expenditures, resulting in an economic slowdown. The economic buisness cycle recures with each electoral cycle. The purpose of this dissertation is to examine whether or not the PBC exist in Turkey. In this study, the actors in political systems and also interactions among the political actors were reviewed in first section. In the second section, previous empirical and theoretical debates on PBC such as The Theories of Opportunist Political Business Cycle (OPBC) and Partisan Political Business Cycle and their traditional and rational approaches were reviewed. Final section assesses weather the Traditional Opportunist Business Cycles, which articulated by Nordhaus, consistent with historical evidence and did indeed exist in Turkey. Two calculations are tried to examine the presence of the PBC in Turkey. First way of calculation is percentage change of selected economic variables before, after and in the election year. Second way of the calculation is the values of the selected real economic variables of the elections year were compared with that of non-election year average. To accept the presence of the PBC, selected variables as unemployment, inflation, growth rate of disposable NDP, money supply, public expenditures must act simultaneously according the assumptions of OPBC and must be verified by two calculations. This study did not find evidence that there were PBC in Turkey during the analyzed period between 1950 and 2006