Zimmet suçu
Crime of embezzlement
  1. Tez No: 208403
  2. Yazar: HÜSEYİN AVSALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Zimmet, devlet tüzel kişiliğinin ortaya çıkmasıyla cezalandırılmaya başlanmıştır. Hukukumuzda zimmeti özel olarak suç sayan ilk hüküm, 1858 tarihli Ceza Kanunnamei Humüyunu'dur. Avrupa Ülkeleri'nde zimmet bağımsız olarak veya benzer bir suçun nitelikli hali şeklinde yer almaktadır. Zimmet TCK'da (m.247); ?(1)Görevi nedeniyle ziyedliği kendisine devredilmiş olan veya koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu malı kendisinin veya başkasının zimmetine geçiren kamu görevlisi? cezalandırılır? şekilde düzenlenmiştir. Zimmetin koruduğu hukuki değer, kişilerin kamu idaresine karşı duydukları güvenin muhafazasıdır. Yasaklanan fiil, ?zimmete geçirme? olup, suça konu malda, malik gibi tasarrufta bulunulmasıyla suç gerçekleşir. Zimmetin faili ?kamu görevlisi?dir, dolayısıyla mahsus suçtur. Suçun konusu, kamu görevlisine görevi sebebiyle zilyedliği devredilmiş veya koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu ?mal?dır. Zimmet suçu kasten işlenebilen bir suç olduğundan olası kastla da gerçekleşebilir. Fiilin işleniş biçimi ile ilgili nitelikli unsur, ?nitelikli zimmet?tir(m.247/2). Suçun ortaya çıkmaması için fail hileli davranışlar sergilerse ?nitelikli zimmet? oluşur ve cezası artırılır. Zimmet suçunun iade etmek amacı ile işlenmesi ?kullanma zimmeti? olup (m.247/3), daha az cezayı gerektiren bir nitelikli unsurdur.Suçun konusuyla ilgili nitelikli unsur ise malın değerinin azlığıdır (m.249) ve cezada indirim öngörür. Zimmet suçunda teşebbüs zor olmakla birlikte mümkündür. Olası kastla işlendiği hallerde teşebbüsün söz konusu olmayacağını düşünüyoruz. Suç kamu görevlilerince iştirak halinde işlenebilir. Kamu görevlisi olmayanların zimmete iştirakleri, azmettiren veya yardım eden şeklindedir. İçtima ile ilgili genel hükümler geçerlidir. Zimmete uygulanacak müeyyide hapis cezasıdır. Zimmet bazı kanunlarda yüz kızartıcı suç olarak nitelendirilmekte ve süresiz hak mahrumiyetlerine sebep olmaktadır. Kamu görevlileri suç işlediklerinde özel kanunlarındaki usulle soruşturulmaları yapılır. Zimmet ve bazı suçlarda soruşturmayı Cumhuriyet Savcılığı doğrudan yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Embezzlement started to be punisheol when the status of a legal entity occured. In our law, the first judgement, which considered embezzlement as a special offense, was the criminal code in 1858.In the European countries, embezzlement takes place as an independent offense or as qualified state of an alike offense. Embezzlement is regulated in the Law of Turkish Republic (article 247) as in the following; ?any public officer who embezzles or converts to his own use money or documents or bills valueol as money, or other property estrusted to him or being under his custody, control or responsibility, by virtue of his office shall be punished??. The legal which embezzlement protects, is the ?public official? so it?s peculiar offense. The subject of the offense is the ?property?, which is transferred to public official because of his duty or, which he?s in charge of protecting and observing. As the offense of embezzlement is an offense which can be committed intentionally, it can be realised with possible intention. The qualified element about the way of committing the act is, ?the qualified embezzlement? is created and the punishment is increased. The commitment of embezzlement as in the purpose of giving the properties back, is ?the use of embezzlement? (article 247/3) and it?s qualified element, which requires a less punishment. The qualified element about the subject of offense is insufficience of the value of property (article 249) and considers an increase in the punishment. Although attempt is offense of Embezzlement is difficult, it is possible. In the position of intentional commitment, we think attempt won?t be considered.The offense can be committed by the participation of the public officials. The commitment of the people, who are not public official, is as solicitations or helpmates. The general judgements about joinder are valid. The punishment which is going to be applied is sanction imprisonment. Embezzlement is qualified as infamous crime in some laws and causes the privation of right for an indefinite period of time. When the public officials commit a crime, they are inquired within the procedure of special laws. The investigation of embezzlement and some other offenses are done directly by the office of the public prosecutor.