Türkiye'nin cari işlemler açığının sürdürülebilirliği
Turkish current account deficits sustainability
  1. Tez No: 208451
  2. Yazar: SELÇUK GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. VEDAT PAZARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya ekonomilerinde özellikle 1980 ve 1990'ların sonlarında yasanan krizlerin nedeni olarak kriz yasayan ülkelerde var olan dıs dengesizlik dolayısıyla verilen yüksek cari açıklar gösterilmisti. Geçmis dönemde savunulan cari dengeye ulasma biçimleri yüksek hacimli sermaye hareketleri nedeniyle geçerliligini yitirmistir. Bu dönemden sonra modern bir yaklasım olan dönemlerarası tüketim yaklasımı popüler hale gelmistir. Buna göre cari açık veren ülke dönemlerarası bütçe kısıtını tatmin edebiliyorsa bu durumda cari islemler açıgı sürdürülebilir olmaktadır. Türkiye ekonomisi de 1994 ve 2001 yıllarındaki krizlerde yüksek sermaye çıkısları yasamıs ve cari açıgını bu dönemlerde sürdüremez hale gelmistir. 2001 yılından sonraki dönemlerde Türkiye'de rekor düzeyde cari islemler açıkları gerçeklesmistir. Bu da geçmis dönem cari açıkların sürdürülebilirliginin sorgulanmasına neden olmaktadır. Bu çalısmanın amacı, Türkiye'nin cari açık sürdürülebilirligini esbütünlesme yöntemiyle analiz etmektir. Bu amaçla Hakkio ve Rush'ın (1991) olusturdugu ve Husted'ın (1992) cari açık sürdürülebilirligi için gelistirdigi model kullanılmıstır. Söz konusu modele göre eger modelde yer alan X ve MM degiskenleri arasında esbütünlesik iliski varlıgı, cari islemler açıgının sürdürülebilirligi için yeterli olmaktadır. Böylece ülke bütçe kısıtını tatmin ederek cari açıgını sürdürebilmektedir. Çalısmada 1987 ile 2006 yılları arasındaki çeyrek yıllık veriler kullanılmıstır. Çalısmada elde edilen bulgular, Türkiye'nin geçmis dönemde verdigi cari açıklarının güçlü formda sürdürülebilir oldugunu göstermektedir. Modelde Türkiye'deki kriz yıllarının etkisi ortadan kaldırılmıstır ve modelin istikrarlılık test sonucu da yapısal kırılmaların uzun dönem için elde edilen tahminleri etkilemedigi görülmüstür. Bu da Türkiye'nin dönemlerarası bütçe kısıtını tatmin ettigini ve gelecek dönemde elde edilecek gelirlerin cari açıkları kapatmada yeterli olacagını göstermektedir. Anahtar Kelimeler; 1) Cari Açık, 2) Türkiye Ekonomisi, 3) Dönemlerarası Yaklasım, 4) Johansen Esbütünlesme Testi, 5) Zivot-Andrews Birim Kök Testi
Özet (Çeviri)
World economies have financial crisis experience; especially Latin America and Southeast Asian countries because of having external imbalances at the end of 1980?s and 1990?s. The ways of theoretical current account adjustment have become invalid since high volume of capital inflows raised. However in the last period intertemporal consumption theory became more popular in the economic literature. In this view if a debtor country satisfies its intertemporal budget constraint then its current account deficit will be sustainable. Also Turkish economy has experience of high volume capital outflows therefore current account deficits were become unsustainable in 1994 and 2001 years. After 2001?s Turkey?s current account deficits have reaching maximum levels so that Turkey?s current account position is argued again. The aim of this study is to analyze the sustainability of current account deficits in Turkey by employing cointegration methods. For this reason Husted (1992) model is used for current account deficits sustainability. In this model, if model?s variables which are X and MM are cointegrated, current account deficit will be sustainable however this condition is sufficient to sustainability. Thus debtor country is going to satisfy its intertemporal budget constraint. Quarterly data between 1987 and 2006 is used in this study. The results of the study show that Turkey?s current account sustainability is strongly sustainable so that Turkey?s intertemporal budget constraint is satisfied by foreign trade data. Structural change investigates endogenously in time series and its effect to model is removed by adding dummy variables. However robustness of long-run estimated parameters is applied F-break point test which shows that long-run estimated parameters isn?t affected significantly by structural changes in the time span. In this way our conclusion is Turkey?s current account position is sustainable so that future income will be enough to meet past current account deficits. Keywords; 1) Current Account Deficits, 2) Turkish Economy, 3) Intertemporal Model, 4) Johansen Cointegration Test, 5) Zivot-Andrews Unit Root Test