Türk bankalarının uluslararsı para piyasalarından sağladıkları sendikasyon kredileri ve bunların Türkiye ekonomisine etkileri
The syndication credits supplied to Turkish banks through international financial marklet and the implication of these credits on turkish economy
  1. Tez No: 208480
  2. Yazar: EKREM UMUT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL MAZGİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sendikasyon kredileri uluslararası borçlanma teknikleri arasında önemli bir yeresahiptir. Krediyi alan borçlu sadece bir kurum olmasına ragmen fonu saglayan taraf birgrup banka olmaktadır. Sendikasyon kredisinin islemesinde yasanan süreçler oldukçaçaba gerektiren ve karmasık yapıda olan süreçlerdir.Krediyi kullanacak kurum kendisine sunulan teklifleri degerlendirdikten sonrateklif veren uluslararası bankalardan kendisi için en uygun olan birine yazılı yetkivermek suretiyle sendikasyon sürecini baslatmıs olur. Bu andan itibaren yazılı yetkialan banka kendisine yüklenen sorumlulukları yerine getirmekle yükümlüdür. Bankabu yükümlülügünü mümkün olan en kısa sürede yerine getirmeli, sendikasyonakatılacak diger bankaları sendikasyona davet etmeli, yönetici grubunu olusturarak,sözlesmeyi imza altına almalı ve kredinin müsteriye kullandırılmasını saglamalıdır.Uluslararası bir borçlanma teknigi olan sendikasyon kredilerine bankalar dahaçok özel projelerin finansmanı, sirket satın alma, birlesme ve dıs ticaretin finansmanıgibi konularda kullandırmak üzere verecekleri kredilerin finansmanı amacıylabasvurulmaktadır.Tüm dünyada oldugu gibi son yıllarda da ülkemizde sendikasyon kredilerininönemi artmakta ve bankalar tarafından önemli bir borçlanma aracı olarakdegerlendirilmektedir.Anahtar Kelimeler 1)kredi 2)sendikasyon 3)lider yönetici 4)faiz 5)ücret
Özet (Çeviri)
Syndicated loans occupy an important place among international loantechniques. Although the indepted is an interprise, the part providing the funds must bea group of banks. The process of running syndication loans is a complex one and needconsiderable effort.After evaluating the proposals, the enterprise using the loan starts the process ofsyndication by choosing the most appropriate proposal accarding to it?s need andvalidates it in writing. The delegated bank, is from this moment on, liable to assumeresponsibility on matters on whom it is made responsible. The bank is assume thisresponsibility in the shortest of terms, invite other participant banks to syndication formand assign a group of managers, undersign the agreement and allow the loan to be usedby the client.Syndication loans which are technique of international loan are mainly resortedto in the fields of special projects financing, acquisitions, mergers and foreign commercefinancing.In parallel with global trends, the importance of syndication loans increase inTurkey and are considered by banks as a significant loan instrument.Key Words 1) credit 2) syndication 3) lead menager 4) interest 5) fee