T.B.M.M. 20. dönem 1. yasama yılı genel kurul tutanaklarının mantıksal açıdan incelenmesi
Examining of T.B.M.M. 20th period, i. legislation year general meeting official reports in the context of logic
  1. Tez No: 208511
  2. Yazar: COŞKUN BABA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mantık yanlıslarında biçim, içerik ve diger yanlıslar vardır. Çalısmamızda biçim yanlıslarından ziyade içerik ve diger yanlıslara örnekler verdik. çerik yanlısları lafız ve mana olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Lafız yanlısları içerisinde belirsizlik, taksim ve ifade yanlıslarıyla ilgili yanlıslara karsılastık. Bunların içerisinde ifade yanlısları agır basmaktadır. Mana yanlısları içerisinde tartısılan konuyu bilmeme veya bilmezlikten gelme, ispat edilecek olanı delil yerine alma, aksini gerekli görme, neden olmayanı neden olarak alma gibi yanlıslarla bir hayli karsılasılmıstır. Diger yanlıs çesitlerinden kaba kuvvete basvurma, konuyu saptırma, konuyu tasarak genis kapsamlı alma, mizahın kötüye kullanılması, teferruatta bogulma, merhamete basvurma tehlike, karmasık cümlelerle sasırtma, emin bir tavır sergileme, agdalı dil ile nüfuz saglama, tekrarlanan iddia, kliselesmis düsünce, gerekçeler uydurma, konuyu sadece olumlu yönleriyle sunma, hakikate zıt varsayımlar, çelisik zanlar gibi yanlıslarla eksik konudısılık, uydurma delil yanlısları ile karsılasılmaktadır. T.B.M.M. 20. Dönem I. Yasama Yılı Genel Kurul Tutanaklarında mantık yanlısları bir hayli görülmektedir. Bu yanlıslara düsmemek için bilim adamları kadar siyasilerin de mantık ölçülerine uymaları ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Anahtar Kelimeler 1. Mantık, 2. Mantık Yanlısları, 3. Lafız Yanlısları, 4. Mana Yanlısları, 5. Siyaset
Özet (Çeviri)
There are fallacies of form, content and others in relation to logic fallacies. In our study we gave examples to other fallacies and content instead of form fallacies. Context errors are divided into two parts as language and meaning. We met ambiguity, division and form of expression fallacies in the content of language fallacies. Among these form of expression fallacies overbear. Within of meaning fallacies, ignoratio elenchi, beginning the question (petito principii), consequent, non cause pro cause like with fallacies we mostly encountered. Also there were the other kinds of fallacies such as argumentum ad ignoratiam, diversion, taking the subject in a large content by exceeding it, abusing humor, pettifogging, argumentum ad misericordiam, fallacies of danger, obfuscation, confident manner, prestige jargon, repeated assertion, cliché thinking, rationalizing, special pleading, hypothesis contrary to fact, contradictory, being out of subject like paradox assumptions and invented evidence fallacies. There are seen lots of logic fallacies in T.B.M.M. 20th period, I. Legislation year General Meeting official reports. Not to have these errors politicians must obey the logic rules and be careful as well as scientists. Key words 1. Logic 2. Logic fallacies 3.Language fallacies 4. Meaning fallacies 5. Politics